/  .   /  Pierwsze spotkanie z nianią
a

Pierwsze spotkanie z nianią

O co pytać Nianię na spotkaniu? Na co zwrócić uwagę?

Często Mamy zastanawiają się nad tym jakie pytania powinny zadac by wybrac odpowiednia pomoc do dzieci. Tak, Mamy. Ojcowie niekiedy uczestniczą w spotkaniach, ale raczej to Mamy przeszukują profile i umawiają się na spotkania z kandydatkami.

W biegu codziennych spraw, nie zawsze Mama ma czas przygotować się do spotkania, czy sporządzić listę pytań.

Tym artykułem postaramy się Wam pomóc jak przygotować się do spotkania z potencjalnymi kandydatkami i kandydatami.

Sugestie i pytania jakie tu znajdziecie, są połączeniem rad samych Mam i doświadczeń Niań. Przeczytajcie i piszcie do nas i na Forum (link) czy się z nimi zgadzacie.

Po pierwsze dobrze jest na samym wstępie poszukiwania Niani zdefiniować nasze oczekiwania.

Czy chcemy, żeby Niania jedynie zapewniała bezpieczeństwo i dbała by dziecko nie było głodne? Czy chcemy by niania rozwijała zdolności naszego dziecka i wprowadzała kreatywnie zabawy odpowiednie do wieku dziecka? A może potrzebujemy Niani tylko do zaprowadzania i odbierania dziecka z zajęć… Może chcemy by Niania opiekowała się dzieckiem i dbała o dom (porządki i gotowanie). To czego oczekujemy od niani będzie definiowało jakie pytania zadawać powinniśmy. Ważne by na wstępie określić te oczekiwania i poinformować o nich Nianie.

Przede wszystkim należy Nianie zapytać o przebyte kursy ratownika medycznego, ze szczególnością na ratowanie dzieci. Niezależnie czy niania posiada świeżo ukończony kurs (takie kursy należy powtarzać) zapytajcie o sposób reanimacji maluszków. Jak reagować kiedy dziecko się oparzy czy zachłyśnie Co robić kiedy dziecko włoży coś do nosa, etc?

Nie skreślajcie niani jeśli błędnie odpowiada, przecież możecie umówić się na wysłanie Niani na taki kurs, bądź opłacić jej dostęp online do kursu z egzaminem i certyfikatem.

Podczas rozmowy zwracajcie uwagę czy Niania próbuje nawiązać kontakt z potencjalnym podopiecznym czy zupełnie nie. Wiadomo, że w warunkach pierwszego spotkania taki kontakt może wypaść słabo. Niemniej zwróćcie uwagę czy niania zwraca się jako przyjaciel, równy dziecku i z szacunkiem do jego reakcji (bez zawstydzania go). Dziecko może być onieśmielone kontaktem ze strony obcej osoby i wszelkie uwagi typu “widzę, że jesteś wstydziochem”. Czy “taka duża dziewczynka i nie chce Cioci powiedzieć jak ma na imię” są nie na miejscu i powinny zasygnalizować Ci jak relacja z dzieckiem będzie się kształtować. Obserwuj jak dziecko reaguje na potencjalną Nianię. Dziecko, to mały człowiek i tak jak każdy mogą kogoś polubić lub nie już na starcie. Na reakcję dziecka wpływ może mieć wiele czynników. Zaczynając od samopoczucia, czy nastawienia na spotkanie, po kolor włosów, czy barwa głosu opiekunki.

Dobrze jest by dziecko przygotować. By uczestniczyło w spotkaniach z nianiami. Wystarczy wytłumaczyć, że szukamy Pani, bądź Cioci która będzie nas odwiedzać i budować z Tobą wieże, czy przychodzić czytać z nami książki, czy odprowadzać Cię do przedszkola, itd.

Celowo użyłam liczby mnogiej odnosząc się do najmłodszych dzieci, które po wyborze niani potrzebują pobyć wspólnie z Mama i nowa Nianią. Pozostawienie maluszka od początku samego z Nianią, będzie trudne dla dziecka ale też dla samej niani. Dobrze jest poświęcić trochę czasu, na to by obie strony się poznały i oswoiły ze sobą. A Niania by poznała zwyczaje rodziców i dziecka.

O to lista pytań, która będzie Wam pomocna podczas spotkania. Nie musicie zadawać wszystkich. Wybierzcie te, które są naprawdę ważne zgodnie z Waszymi oczekiwaniami i pozostawcie miejsce na swobodną rozmowę by poznać tę drugą osobę.

 1. Czy posiada Pani/Pan ukończony kurs ratownika medycznego (pediatryczne)?
 2. Doświadczenie w opiece nad dziećmi?
 3. Ukończone kursy/ szkoły.
 4. Jaka najniebezpieczniejsza sytuacja zdarzyła się Pani/Panu podczas opieki nad dzieckiem?
 5. Jak Pani/Pan reaguje kiedy dziecko się nie słucha?
 6. Czy i jakiego typu kary stosuje Pan/Pani wobec dzieci?
 7. Czy sprzeciwiła się Pani/Pan kiedykolwiek woli rodziców? Dlaczego i jaka to była sytuacja?
 8. Co sprawia Pani największą trudność w pracy z dziećmi?
 9. Proszę wymienić 3 najtrudniejsze sytuacje z jakimk Pani się zmierzyła.
 10. Co sprawia Pani najwięcej radości w pracy z dziećmi? Proszę wymienić 3 rzeczy.
 11. Jak spędza Pani/ Pan wolny czas?
 12. Jaką książkę przeczytała Pani/Pan ostatnio?

Po wyborze niani uzgadniamy formę i zasady zatrudnienia. Podpisujemy umowę i ustalamy ilość dni urlopowych w zależności od ilości przepracowanych lat zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy (20 bądź 26).

Z wyborem niani nie należy się spieszyć. Na szukanie i spotykanie się trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, tak by być spokojną, że dziecko pozostawimy w dobrych, bezpiecznych rękach.

Jakie pytania zadajecie poza powyższymi?

Czy równie skrupulatnie podchodzicie do kwestii wyboru niani?

Zachęcam do dyskusji na ten temat.

Zostaw komentarz pod artykułem.

Do usłyszenia!

Sana Siekierska

Mama dwójki maluchów.

Współzałożycielka serwisu www.TheNanny.pl

Dodaj komentarz