Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Niani

Pierwszy dzień w pracy Niani – jak nawiązać z dzieckiem relacje?

Kształtowanie relacji między nianią a jej podopiecznym jest procesem ciągłym, trwającym przez cały okres sprawowania opieki. Należy jednak pamiętać, że o tym, jak będzie ona wyglądać, w dużym stopniu decyduje pierwszy dzień. To czas, w którym dziecko oswaja się  z obecnością nowej osoby i tworzy w swoim umyśle skojarzenia, jakie jej przypisuje. Jeśli zależy Ci na tym, by skojarzenia te były pozytywne, zadbaj o to, aby wywrzeć na dziecku właściwe wrażenie. Nie jest to rzecz prosta, ponieważ nie ma dwóch takich samych podopiecznych. Można zajmować się nawet bliźniętami, a i tak każde z nich ma swoje indywidualne potrzeby i upodobania. Mimo to, istnieje kilka kwestii, nad którymi dobrze jest popracować w każdym wypadku, aby pierwszy dzień opieki minął dobrze. Poniżej podajemy to, na co trzeba zwrócić uwagę przed przyjściem do nowej pracy. 

Wygląd

Jest to rzecz, którą dziecko zauważy na początku. Zanim cokolwiek powiesz, zanim będziesz mieć szansę zaproponować ciekawą zabawę, Twój wygląd powie o Tobie bardzo wiele. Co trzeba więc zrobić? Twoim zadaniem jest nadanie swojej postaci takiego wyglądu, który dziecko uzna za najbardziej przyjazny. Dobrym wyborem jest w tym przypadku naturalność. Warto zdecydować się na jasne kolory ubrań i delikatny makijaż. Im bardziej naturalnie będziesz wyglądać, tym lepiej. Co jeszcze jest szczególnie ważne? Wygoda i komfort. Zabawy dziecięce często wymagają ruchu, dobrze jest więc czuć się swobodnie, a nie myśleć o tym, czy fryzura się nie zepsuła albo czy ubranie się nie pogniotło. Dziecko poczuje się też bezpieczniej, jeśli Twoja twarz będzie pogodna. Dopilnuj, by wyrażała pozytywne emocje. Niech często maluje się na niej uśmiech. 

Głos

Bardziej istotne od tego, co mówisz, jest to, jak mówisz. Unikaj używania donośnego głosu oraz przemawiania autorytarnym tonem. Mów spokojnie i w opanowany sposób, żeby nie przestraszyć dziecka. Staraj się też nie wypowiadać zbyt wielu słów na raz, dzieci przetwarzają informacje wolniej niż dorośli. Jeśli tłumaczysz podopiecznemu, jak należy wykonać jakieś zadanie, wyjaśniaj wszystko stopniowo, krok po kroku. Nadaj swojemu głosowi ciepło. Możesz używać różnego rodzaju modulacji głosowych, na przykład przy zabawie lub czytaniu książki. Jest to coś, co dzieci bardzo lubią, bo aktywuje to zmysł ich słuchu. Innym dobrym pomysłem jest wspólne śpiewanie piosenek. Pamiętaj też, że gdy zapadnie cisza, nie musisz wcale gorliwie wypełniać jej ciągłym mówieniem. Nie jesteś nauczycielem prowadzącym lekcję, Twój kontakt z dzieckiem ma bardziej intymny charakter. Pozwól swojemu głosowi na odpoczynek. Stwórz też dziecku okazję do samodzielnego zainicjowania nowej rozmowy. Jeśli będzie wiedziało, że może się z Tobą podzielić każdą rzeczą, stanie się wobec Ciebie bardziej otwarte, a to wpłynie pozytywnie na budowanie relacji między Wami.

Pozytywne nastawienie

Dzieci są w stanie zrozumieć więcej, niż dorośli przypuszczają. Twój podopieczny natychmiast wyczuje, jeśli przyjdziesz do niego bez chęci i zapału do pracy. Zorientuje się też w Twojej nieszczerości, jeżeli będziesz przy nim udawać osobę, którą nie jesteś. Bądź zawsze sobą. Dziecko zauważy też, że jesteś zmęczona i tyko czekasz na moment, w którym będziesz mogła wrócić do swojego domu. Dorosłym bardzo często wydaje się, że dzieciom umyka mnóstwo rzeczy i w związku z tym łatwo coś przed nimi ukryć. Nic bardziej mylnego. Są one bardzo świadome z prostego powodu – obserwują wszystko z ciekawością. Znajdź więc w sobie dobrą energię, ponieważ będziesz się nią z nimi dzielić. Zadbaj o to, byś była wypoczęta i optymistycznie nastawiona. Co jeszcze ma tutaj ważne znaczenie? Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, powiedzmy, że przez przypadek rozlejesz sok na świeżo uprany obrus na stole, nie traktuj tego jak wielkiego problemu. To się zdarza, a jeśli zdarzyło się już pierwszego dnia – trudno. Po prostu posprzątaj bałagan. Naucz się obracać w żart pomyłki              i drobne niepowodzenia. Będzie to jednocześnie cenna lekcja dla dziecka.

Zachęta zamiast naciskania

Jeśli dziecko początkowo zachowuje wobec Ciebie pewien dystans, nie zrażaj się. To naturalna reakcja na obecność nowej osoby. Otwartość i zaufanie przychodzą z czasem. Pozwól, żeby działo się to w takim tempie, jakie odpowiada dziecku. Usilne przyspieszanie                 i naciskanie może przynieść – i zazwyczaj przynosi – odwrotny skutek. Czy wiesz, co możesz zrobić zamiast tego? Używać zachęt, ale niech nie będą one banalnym namawianiem. Jeśli dziecko nie wyraża chęci wspólnej zabawy, pozwól mu patrzeć, jak samodzielnie układasz klocki w nietypowy wzór. Jeśli odmawia zjedzenia posiłku – opowiedz ciekawą historię                    o jednym z jego składników. Zachęcaj, nie wywierając presji. Możesz być pewna, że zadziała to o wiele lepiej niż jakiekolwiek naciski.

Elastyczność

Opieka nad dzieckiem jest zajęciem jedynym w swoim rodzaju. Nawet jeśli masz ustalone godziny pracy i zaplanujesz sobie, co, jak i kiedy chciałabyś robić ze swoim podopiecznym, musisz być przygotowana na różne ewentualności. Nie pracujesz z komputerem, który jako maszyna daje Ci pełną kontrolę, tylko z małym człowiekiem, mającym swoje zdanie                     i upodobania oraz mogącym przeżywać lepsze czy gorsze dni. Nie zawsze wszystko będzie się układać zgodnie z Twoim planem. I uwaga – jest to rzecz jak najbardziej normalna. Nie ma w tym nic złego. Musisz odnaleźć w sobie elastyczność, żeby móc dostosować się do różnych warunków, tak, aby Twoja opieka nad dzieckiem przebiegała jak najlepiej. 

Ciekawe pomysły

Czy wiesz czym zazwyczaj najłatwiej jest zdobyć sympatię dziecka? Oczywiście czymś, co je zaciekawi. Wcale nie chodzi tu o to, byś przyniosła ze sobą wyjątkową zabawkę, o której marzą wszystkie dzieci. To bardzo powierzchowne podejście, które odciągnie uwagę dziecka od Twojej osoby. Powinnaś raczej skupić się na czymś innym. Ciekawe powinny być nie tyle akcesoria, których będziesz używać, ale Twoje pomysły. Czy znasz interesujące zabawy, które można wykorzystać dla jednego dziecka? Czy potrafisz stworzyć zabawkę „z niczego” – z przedmiotów, które każdy ma w swoim domu? Czy, jeśli planowałaś wyjście na plac zabaw, a zaczął padać deszcz, znajdziesz w sobie odpowiednio dużo kreatywności, żeby zorganizować coś równie atrakcyjnego w domu? Pamiętaj, że Twoja praca polega nie tylko na czynnościach opiekuńczych, masz również za cel sprawić, by czas spędzony w Twoim towarzystwie upłynął dziecku w ciekawy sposób.

Dobre przygotowanie

Jak każda praca, tak również ta wymaga odpowiedniego przygotowania. Po pierwsze powinnaś mieć tyle informacji o dziecku, ile tylko jest możliwe. Pomocna będzie tu wcześniejsza rozmowa z rodzicami – upewnij się, że opisali Ci oni dokładnie jego usposobienie i preferencje. Jeśli masz okazję poznać je przed rozpoczęciem pracy, tym lepiej. Nawet krótki kontakt z nim pozwoli Ci poznać je lepiej niż szczegółowa relacja rodziców. Pamiętaj, że opieka nad dziećmi wiąże się czasem z różnego rodzaju trudnościami – dopytuj, jakie dziecko ma problemy, na co trzeba uważać, jak można mu pomóc. Nie możesz zadać „zbyt wielu” pytań – masz prawo do jasnych, rzetelnych informacji. Jeśli czujesz potrzebę pytania o sto rzeczy – zrób to. Dla rodziców będzie to też sygnał, że zależy Ci na odpowiednim podejściu do ich pociechy. Jeśli to Ci pomoże, sporządź listę rzeczy wymagających szczególnej uwagi. Mogą się na niej znaleźć produkty, na które dziecko jest uczulone lub których bardzo nie lubi, jego ulubione zabawki i gry. Oczywiste jest, że prawdziwe poznawanie dziecka będzie miało miejsce podczas regularnej opieki nad nim, ale postaraj się zdobyć dużo informacji już na starcie. Dopytuj też o zainteresowania dziecka, będzie pozytywnie zaskoczone, jeśli okaże się, że znasz imiona bohaterów bajek, które lubi oglądać. Dzięki temu zapała do Ciebie sympatią i łatwiej będzie Wam zbudować nić porozumienia. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Ogromne znaczenie ma właściwy kontakt z rodzicami. Jeśli pojawią się między Wami jakieś nieporozumienia, bardzo szybko zaczną one rzutować na Twoją relację z dzieckiem. Będzie się ono czuło bezpieczniej, wiedząc, że mama i tata ufają niani i mają z nią dobry kontakt.

Pierwszy dzień w nowej pracy to szczególny moment dla niani. Przygotuj się do niego jak najlepiej, ponieważ jest on decydujący dla tego, jak będzie się dalej kształtowała relacja między Tobą a dzieckiem. Pamiętaj jednak też, że praca niani różni się od wielu innych zawodów – masz do czynienia z małym człowiekiem i może Cię czekać mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji. Umiej je przyjąć i znajdź w sobie elastyczność. Podchodź do swojego zajęcia z kreatywnością. 

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości