Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Rodziców

5 zdrowych nawyków, które możecie wspólnie wypracować czyli jak pielęgnować relacje rodzinne

Życie rodzinne w każdym domu toczy się bardzo dynamicznie. Codziennie może wydarzyć się coś nowego i niespodziewanego, zwłaszcza, kiedy obecne są dzieci. Nie ma dwóch takich samych rodzin, ale dla wszystkich można by wyszczególnić kilka porad, które mogą sprawić, by każdemu żyło się lepiej. Jednym z najskuteczniejszych na to sposobów jest wypracowanie odpowiednich nawyków. Takie przemyślane i regularnie praktykowane rutyny mogą pomóc członkom rodziny sprawniej funkcjonować na co dzień, a także łatwiej odnajdować się w trudnych sytuacjach.

Rodzina to pierwsza i najważniejsza grupa społeczna, w której przychodzi człowiekowi żyć. To właśnie w rodzinie dzieci uczą się tego, co ma największe znaczenie: bycia pomocnym i przyjacielskim, wykonywania swoich obowiązków, wybaczania czy odpowiedniego traktowania starszych osób. Rodzina, która jest zżyta i przepełniona wzajemną troską, to idealne miejsce do wychowywania dobrych, empatycznych i zaradnych młodych ludzi. Jak mówią, nic nie uczy lepiej niż powtórka, dlatego dobrze jest wypracować postawy i zachowania, które pomogą rodzinie

1. Złe przeżycia i trudne emocje? Rozwiązujcie konflikty poprzez rozmowę.

Kiedy pojawia się jakieś spięcie między członkami rodziny, są dwie opcje, aby podejść do niego w zły sposób. Pierwszą z nich jest gwałtowne, emocjonalne reagowanie. To sprawia, że z jednej trudności rodzi się druga i tak powstaje błędne koło. Drugą zaś opcją jest zagłuszanie problemu i udawanie, że taki nie istnieje. Co więc zamiast tego?

Jeśli w Twojej rodzinie zaistniał konflikt, pamiętaj o tym, że należy mu poświęcić odpowiednio dużo uwagi, aby móc znaleźć sposób na jego rozwiązanie. Potrzeba tu właściwego podejścia, „na chłodno”. Wiele kłębków nieporozumień można rozplątać w mgnieniu oka, jeśli tylko zrobi się z tego priorytet, odsuwając jednocześnie na bok swoje emocje. 

Szczere rozmowy, podczas których każdy ma szansę wyrazić to, co go boli i czego potrzebuje, są bezcennym nawykiem. Rodzice, którzy zachęcają swoje dzieci do praktykowania takiego sposobu rozwiązywania konfliktów, budują w nich zdrowe postawy. Dzięki nim, również w dorosłym życiu, będą one potrafiły lepiej radzić sobie z różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami i pielęgnować relacje z innymi.

2. Śniadanie, obiad i kolacja – zawsze w komplecie.

Jest to udowodnione naukowo, że rodziny, które zawsze zasiadają do stołu razem, mają znacznie lepsze relacje. Każdemu z nas czasami brakuje wolnej chwili, aby usiąść i na spokojnie zjeść ze wszystkimi posiłek. Żyjemy w ciągłym biegu i mamy dziesiątki spraw do załatwienia. Jeśli jednak uczynisz z tego priorytet, na pewno znajdzie się jakiś sposób. Jak mówią: niechętny szuka wymówki, a chcący – sposobu.

Sprawcie wspólnie, aby jedzenie było czymś, co Was zbliża. Niech będzie to dla Was okazja do relaksu, podzielenia się tym, co przynosi dzień, i wzajemnego wsparcia. Jeśli ktoś z Was naprawdę musi odejść od stołu, zadbajcie, by były to sporadyczne sytuacje. Niech Waszą normą staną się posiłki, podczas których każde miejsce przy stole jest zajęte.

3. Rodzinne tradycje.

Każda rodzina ma swoje specyficzne upodobania – coś, co jest dla niej charakterystyczne. Dobrym pomysłem jest więc sprawienie, by zamieniło się to w rytuał. 

Lubicie wspólne wędrówki i odkrywanie okolic? Wybierzcie jeden dzień tygodnia, na przykład sobotę i nazwijcie ją Dniem Rodzinnych Spacerów. Co tydzień wybierajcie się w ciekawe miejsca i twórzcie wspomnienia. Jeśli wiele radości sprawia Wam układanie puzzli, urządzajcie comiesięczne turnieje, w których najszybszy układający będzie zwycięzcą. 

Możecie też na przykład przygotować harmonogram dobrych uczynków na określony czas. Niech będą w nim zawarte wszystkie zadania, które chcecie wykonać, wraz z przyporządkowanymi terminami orientacyjnymi. Starsza pani z sąsiedztwa potrzebuje pomocy przy zakupach? Bezdomne koty nie maja co jeść? Dzieci z domów dziecka proszą o nowe zabawki i akcesoria? Wypiszcie wszystko to w Waszym harmonogramie i sukcesywnie odznaczajcie kolejne zadania jako wykonane. Czas, jaki sobie na to wyznaczycie, może być dość długi – niech będą to na przykład dwa lub trzy miesiące. Przekonacie się, ile wspólnie uda Wam się zrobić. Kiedy wykonacie już wszystko z listy w harmonogramie, przygotujcie nowy – i pielęgnujcie tę tradycję.

4. Lista zadań dla każdego.

Nie jest dobrze, jeśli odpowiedzialność za dobre funkcjonowanie całej rodziny spada na jedną osobę – któregoś z rodziców. Nie tylko nie jest to sprawiedliwe, ale prowadzi także do frustracji, ciągłego zmęczenia i braku czasu dla siebie. Dlatego podział obowiązków między rodzicami powinien być w jasny sposób ustalony.

To jednak nie wszystko. Dzieci również mogą przysłużyć się wspólnemu rodzinnemu dobru. Oczywiście, nikt nie będzie kazał im przejmować obowiązków dorosłych, ich pomoc nie na tym ma polegać. Chodzi o to, by wywiązywały się ze swoich dziecięcych spraw. Co do nich należy? Między innymi jest to ścielenie swojego łóżka, porządkowanie zabawek i książek, odstawianie naczyń do zlewu lub zmywarki. Dobrze też, kiedy dzieci sumiennie podchodzą do kwestii prac domowych i same pamiętają, by do nich zasiąść. Mogą Cię oczywiście poprosić o pomoc (i zwykle to robią), ale nie musisz wtedy marnować czasu na ciągłe przypominanie o otworzeniu plecaka i przejrzeniu podręczników.

Są też takie zadania, które mogą stać się dla Was wszystkich wspaniałą zabawą. Nie od dziś wiadomo na przykład, że maluchy wprost uwielbiają trzepanie dywanów. Możesz mieć także pewność, że będą rwały się do pomocy przy malowaniu ścian lub płotu. Jest to świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

5. Mówcie przepraszam i dziękuję.

Jest to jedna z podstawowych rzeczy w wychowywaniu dzieci. Czy wiesz jednak na czym często polega z tym problem? Dorośli skupiają całą swoją uwagę na tym, by wykształcić w najmłodszych nawyk używania tych słów, przy czym sami nie zawsze dają im dobry przykład.

Niektórzy rodzice reagują zdziwieniem, kiedy mówi im się, że powinni przepraszać swoje dzieci oraz im dziękować, kiedy jest ku temu okazja. Każdy człowiek, niezależnie od wieku, zasługuje na to, by okazywać mu szacunek. Zapytaj siebie, czy, kiedy zrobisz coś niewłaściwego, przepraszasz swoje dziecko? Czy robisz to zawsze, czy zdarza Ci się bagatelizować sprawę i przechodzić z nią do porządku dziennego? Tobie coś może wydawać się błahe, ale Twój maluch pamięta wszystko. Nie bój się przyznać przed nim do błędu i powiedzieć „przepraszam”. Dziękuj też za każde dobro, które Cię spotyka z jego strony. 

Zastanów się, która z podanych przez nas propozycji jest najbardziej warta wcielenia do życia Waszej rodziny. Może wybierzesz jedną z nich, a może wszystkie pięć. Najprawdopodobniej przyjdą Ci też do głowy pomysły na inne pożyteczne nawyki. Wypracowanie stałych i odpowiednich praktyk może sprawić, że wszystkim w Waszej rodzinie będzie żyło się lepiej. Kiedy rodzina dobrze funkcjonuje, korzysta na tym każdy jej członek. 

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości