Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Niani

Zgoda między rodzeństwem? To możliwe!

– 8 sposobów na zaradzenie kłótniom i napięciom

Kiedy w rodzinie rodzi się pierwsze dziecko, pochłania ono całą uwagę rodziców. Jest ich oczkiem w głowie i cały świat kręci się wokół niego. Kiedy pojawia się drugie dziecko, sytuacja może stać się konfliktowa. Starszy maluch widzi wtedy intruza, który okrada go z miłości rodziców, młodszy zaś ma pretensje, że nie wolno mu robić tego, co brat lub siostra. Przedstawimy Ci więc 8 technik, które możesz wykorzystać, aby opanować dziecięce napięcia w domu.

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, istnieje duża szansa, że nie raz zdarzyło Ci się już być mediatorem konfliktów, a może nawet rozdzielać maluchy, z których każdy próbował bronić swoich interesów za pomocą rąk i nóg. Spięcia między rodzeństwem są rzeczą naturalną. Nawet najbardziej zgodna gromadka braci i sióstr przeżywa czasem trudne momenty. Z odrobiną cierpliwości i odpowiedniego podejścia można jednak je przezwyciężyć. Żeby między rodzeństwem we wczesnych  latach utworzyła się właściwa relacja, konieczne jest właśnie umiejętne obchodzenie się z problemami. Kiedy dzieci uczą się, że trudności można wykorzystać do lepszego poznawania się nawzajem i pogłębiania swojej relacji, zyskuje na tym cała rodzina. Ma to też duży wpływ na ich przyszłe kontakty z innymi ludźmi.

1. Cała rodzina – jedna drużyna

Dzieci powinny mieć świadomość tego, że harmonia między nimi bezpośrednio przekłada się na dobre funkcjonowanie pozostałych członków rodziny. Naucz swoje pociechy myślenia, że wasza rodzina jest zespołem. Tak jak każda drużyna, musicie współpracować, by wszystkim żyło się dobrze. Każda kłótnia między pojedynczymi członkami przynosi zranienie całej rodzinie. Dlatego dbając o relację z jedną osobą, robicie coś dobrego dla wszystkich.

2. Pozytywne podejście do konfliktu – jak to rozumieć? I jak osiągnąć?

Pokaż swoim pociechom, że niezgoda nie musi równać się pełnym emocji kłótniom. Dzieci, które są uczone rozwiązywania sporów w dobry, konstruktywny sposób, ćwiczą swój umysł w omijaniu etapu burzy i przechodzeniu od razu do prób rozwiązywania problemów. Nie tracą czasu na przezywanie czy ośmieszanie swojego brata lub swojej siostry, tylko kierują się wprost ku poszukiwaniom wyjścia z sytuacji. Później, w dorosłym życiu, są lepszymi negocjatorami i częściej udaje im się osiągnąć kompromis – zarówno w domu, jak i w pracy. Różnice zdań między ludźmi zawsze istniały i zawsze będą istnieć, ale przyjęcie odpowiedniej postawy wobec nich w jednej chwili może zamienić wielki problem w zwykłą drobnostkę.

3. Wkrocz do sytuacji (jeśli widzisz taką potrzebę)

Niektórzy rodzice są przekonani, że nie należy się wtrącać do dziecięcych konfliktów. Oczywiście, do pewnego stopnia jest to właściwe nastawienie – dopóki dzieci rzeczywiście obchodzą się z napięciami w pozytywny i pełen spokoju sposób. W takim przypadku nie potrzeba ingerencji. Jeśli jednak zwykła kłótnia przeistacza się w awanturę i pojawia się agresja słowna lub fizyczna, jest to dla Ciebie znak, aby interweniować. Nie możesz przyzwyczaić dzieci do sytuacji, w których pozwalają sobie na takie nieprawidłowości tuż pod Twoim okiem.

4. Wysłuchaj każdej ze stron

Kiedy dzieci są nastawione przeciwko sobie, każde z nich stara się pozyskać Twoją uwagę i, mówiąc głośno i szybko, przedstawić Ci swoją wersję wydarzeń. Postaraj się wyciszyć każde z nich i zapewnij, że zostaną przez Ciebie dokładnie wysłuchane. Maluchy potrzebują pewności, że to, co mają do powiedzenia i jest dla nich tak ważne, będzie również ważne dla kogoś innego. Stój na straży sposobu ich wypowiedzi i mów „stop” za każdym razem, kiedy któreś z dzieci przejdzie od spokojnego tłumaczenia do rozemocjonowanego oskarżania.

5. Zasada, której nie wolno łamać

Zanim jeszcze konflikt się pojawi, dobrze jest zawczasu ustalić regułę, do której przestrzegania Twoje dzieci się zobowiążą. Mowa tu o najważniejszej zasadzie w relacjach z rodzeństwem: nie wolno używać wyzwisk oraz bić, kopać, popychać ani wyrządzać krzywdy w żaden inny sposób. Poświęć czas, żeby dokładnie wyjaśnić dzieciom, czego od nich oczekujesz. Podkreśl, że ta złota zasada nie podlega żadnym negocjacjom – nie ma tutaj „ale”. Dziecko, które ją złamie, będzie musiało być przygotowane na konsekwencje.

6. Jasne nazywanie problemu

Zachęcaj dzieci, aby, rozmawiając z Tobą, skupiały się na tym, co sprawia im przykrość, a nie na tym, że na przykład ich brat jest denerwujący, dziwny i nieuprzejmy. Jeśli jedno z dzieci irytuje się tym, że drugie za każdym razem wybiera grę, którą wykorzystują do zabawy, niech postara się opisać Ci właśnie ten problem. Jest to o wiele korzystniejsze niż powtarzanie „On/ona jest nie fair!”, ponieważ automatycznie kieruje tor rozmowy na szukanie rozwiązań. Nieporozumienia w dużej mierze biorą się z tego, że ludzie (i młodsi i starsi) nie potrafią właściwie wyrażać swoich uczuć i przemyśleń. Ucząc dzieci doprecyzowywania, dajesz im do rąk cenne narzędzie do rozwiązywania konfliktów.

7. „Co możemy zrobić, żeby temu zaradzić?”

Czasem, zamiast osoby, która rozwiąże problem, dzieci potrzebują wyłącznie usłyszenia tego pytania. Stają się wtedy pomysłowe i są nawet w stanie spisać listę możliwych wyjść z sytuacji. Mają wtedy poczucie, że robią coś bardzo ważnego i chcą wywiązać się z tego zadania jak najlepiej. Pamiętaj tylko, by zachęcać je do wczucia się w rolę drugiej osoby, zanim zasugerują swoje propozycje.

8. Twoje zachowanie = model dla dzieci

Twoje pociechy obserwują Cię i nieustannie przejmują Twoje nawyki i zachowania. Również przy łagodzeniu konfliktów to w Twoją stronę będą patrzeć, aby znaleźć wzór do naśladowania. Zastanów się więc, jakie są Twoje relacje z partnerem lub partnerką, z rodziną i przyjaciółmi? Czy w konfliktowych sytuacjach potrafisz oprzeć się swoim emocjom i przyjąć postawę pełną szacunku i zrozumienia? Dzieci dają Tobie powód do pracowania nad sobą i pielęgnowania więzi z innymi ludźmi. Ty starasz się nauczyć tego swoje maluchy, a jednocześnie tak wiele uczysz się od nich samych.

Stawianie czoła konfliktom nie należy do przyjemnych czynności, ale każdy człowiek musi sobie z tym radzić. Dobrze więc wytrenować w sobie odpowiednie nawyki, by potem móc je przekazywać dzieciom. W rodzeństwie różnego rodzaju spięcia i spory są naturalne, dlatego zadbaj o to, by wyposażyć je w odpowiednie narzędzia do rozwiązywania takich problemów.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości