Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Rodziców

Mali elfowie w domu, czyli jak angażować dzieci do przygotowywania świąt Bożego Narodzenia

Okres bożonarodzeniowy to czas jedyny w swoim rodzaju. Ustają wtedy wszystkie kłótnie, ludzie stają się dla siebie bardziej wyrozumiali i uprzejmi, a także częściej robią dla innych coś dobrego. Święta to też dla wszystkich bardzo pracowity okres. Najczęściej przed Bożym Narodzeniem jest tak wiele do zrobienia, że rodzice angażują dzieci do wykonywania części zadań. Czy wiesz, jak taka aktywna postawa pomaga im w zrozumieniu sensu świąt? Przekonaj się, jak proste czynności, takie jak mieszanie ciasta na pierniczki, sprawiają, że czują one bożonarodzeniowego ducha – i dlaczego jest to tak ważne.  

Gdyby zapytać kogokolwiek o jego ulubione święto w roku, ogromna większość osób odpowie, że jest to zdecydowanie Boże Narodzenie. Ma ono w sobie niezwykłą magię, która sprawia, że cały grudzień charakteryzuje wyjątkowa, niesamowita atmosfera. W taki sposób zapamiętujemy święta z dzieciństwa i taki ich obraz nosimy w sobie także w dorosłości. Przypomnij sobie, jak wyglądały przygotowania do Bożego Narodzenia w Twoim rodzinnym domu? Rodzice porządkowali wszystko na błysk, krzątali się w kuchni i przynosili do domu ścięte pachnące lasem drzewko. Jaka była wtedy Twoja rola? Czy stawałaś lub stawałeś się małym elfem – pomocnikiem Mikołaja i pani Mikołajowej? Nawet jeśli lista zadań do wykonania była długa, przyznasz z pewnością, że w Twojej pamięci czas ten zajmuje specjalne miejsc i wracasz do niego z rozczuleniem. Spraw, aby Twoje dziecko mogło zbudować podobne cenne wspomnienia.

Własnoręczne wykonywanie bożonarodzeniowych ozdób

Na sklepowych półkach można znaleźć świąteczne dekoracje w tysiącach kolorów i kształtów. Pięknie błyszczą i zachwycają swoją estetyką, ale pamiętaj, że żadna z nich nie będzie nigdy tak cenna, jak coś, co Twoje dziecko wykona własnymi rękami. 

Zbierzcie pomysły i przygotujcie potrzebne materiały. Przygotujcie papierowe aniołki na okna, styropianowe bombki, które się nie tłuką, a także harmonijkowe łańcuchy. Wszystko zależy od tego, co podpowie Wam Wasza wyobraźnia. 

Ponieważ święta w kulturze popularnej stają się coraz bardziej zamerykanizowane, czyli odsyłają nas głównie do skojarzeń z postacią Mikołaja w czerwonym płaszczu i z workiem prezentów, zadbaj o podkreślenie rzeczywistego znaczenia świąt. Zaproponuj na przykład dziecku wykonanie szopki betlejemskiej. Możecie wykonać ją wspólnie przy dźwiękach tradycyjnych polskich kolęd.

Takie domowej roboty ozdoby stają się później bezcenną pamiątką. Kiedy Twoje dziecko zobaczy je kiedyś znowu, już jako dorosły, na pewno wywołają one ciepło w jego sercu spowodowane wzruszeniem.

Pieczenie pierniczków – punkt obowiązkowy!

Nie ma świąt bez cudownego, korzennego zapachu pierników. Co innego jednak, kiedy przynosi się do domu kupione w cukierni lub w sklepie ciasteczka, a kiedy przygotowuje się je we własnej kuchni. Odmierzcie razem odpowiednie proporcje wszystkich składników, a później pozwól maluchowi je wymieszać. Upewnijcie się, że dosypaliście każdą potrzebną przyprawę – cynamon, imbir, gałkę muszkatołową, goździki i kardamon. Nie zapomnijcie też o miodzie.  

Do nadawania kształtu pierniczkom możecie wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone foremki, ale świetnie sprawdzi się też szklanka czy kubek. Niech dziecko uformuje kilka ciastek według własnego pomysłu, posługując się masą pierniczkową jak plasteliną (dopilnuj tylko, by była ona odpowiednio cienka, inaczej po upieczeniu będzie surowa w środku). 

Grudniowa lista rzeczy do zrobienia

Pod koniec listopada zasiądźcie wspólnie przy stole z kartką papieru i sporządźcie na niej listę tego, co chcielibyście zrobić w grudniu. Nie ustalajcie na to konkretnych terminów, byle tylko udało się Wam zrealizować wszystko do nastania Bożego Narodzenia. 

Oto kilka naszych propozycji:

– Spotkajcie się z rodziną i urządźcie największą bitwę na śnieżki.

– Wymyślcie własny przepis na domową gorącą czekoladę.

– Własnoręcznie wykonajcie świąteczne pocztówki i roześlijcie je do rodziny i przyjaciół.

– Ozdóbcie drzwi Waszego domu świątecznym wieńcem.

– Wybierzcie się wspólnie na roraty.

– Przeczytajcie dokładnie 25 świątecznych opowieści – po jednej na każdy grudniowy wieczór.

– Pomóżcie babciom i dziadkom w świątecznych przygotowaniach.

Zastanówcie się, co jeszcze warto byłoby dopisać do takiej listy – i do dzieła! Większości dzieci podoba się to tak bardzo, że co roku chcą sporządzać nową listę.

Wspólne dekorowanie choinki

Lata temu była to ogromna atrakcja dla każdego dziecka. Dzisiaj można jednak zaobserwować smutne zjawisko – część maluchów znacznie bardziej woli „ubierać” choinkę na ekranie laptopa czy tabletu, w grze internetowej. Dekorowanie tej prawdziwej wydaje im się zbyt żmudne i skomplikowane.

Twoja rola polega na udowodnieniu dziecku, że jest to wyjątkowe i warte wysiłku zadanie. Uczyń je osobą głównodowodzącą. Maluchy uwielbiają czuć się za coś odpowiedzialne. Szybko zauważysz, jak poziom jego zaangażowania wzrośnie. 

Podczas wspólnego dekorowania drzewka możesz opowiedzieć dziecku historię choinki. Wytłumacz mu kiedy i skąd do nas przywędrował do nas ten zwyczaj i jaką symbolikę niesie ze sobą każda z ozdób. 

Świąteczny pamiętnik na lata

Zaopatrzcie się w piękny notes, najlepiej w czerwonym kolorze i z błyszczącą okładką, i każdego grudnia zapełniajcie kilka z jego kartek. Możecie zapisywać na nich swoje wspomnienia, wklejać zdjęcia, cytować warte zapamiętania słowa ze świątecznych piosenek i filmów. Pozwól też dziecku zapełnić całą stronę bożonarodzeniowym rysunkiem według jego własnego pomysłu. Po rozpakowaniu prezentów zachowajcie fragmenty każdego z kolorowych papierów i wklejcie je do pamiętnika jako pamiątkowy kolaż. Możecie też zapisać w nim wyjątkowo udany przepis na jedno ze świątecznych dań lub ciast. 

Prowadźcie taki pamiętnik co roku, nie dopisujcie w nim jednak nic, dopóki znowu nie nastanie grudzień. 

Boże Narodzenie to magiczny okres w roku – można w nim stworzyć wspaniałe wspomnienia, które zostają z nami na całe życie. Niemal każdy dorosły, wracając do nich pamięcią, przyznaje, że dzięki świętom może znów poczuć się jak dziecko. Zadbaj więc o to, aby stworzyć w domu wyjątkową atmosferę, która sprawi, że zamieni się on w istny Biegun Północny lub w wigilijne Betlejem. Przybliż swojemu dziecku sens tych wspaniałych świąt i cieszcie się nimi wspólnie.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości