Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Rodziców

„Mamo, ja nie chcę do wanny!” – jak pomóc dziecku, by nie bało się kąpieli

Kiedy dziecko na widok wanny lub prysznica ma ochotę uciekać z łazienki, wieczorne kąpiele stają się nie lada problemem. Ten problem dotyczy sporej części dzieci. Wydaje im się, że, kiedy zanurzą się w wodzie, stanie im się coś złego. Przeżywają wtedy naprawdę duży stres, którego nie wolno bagatelizować. Twoim zadaniem, jako rodzica, jest załagodzić ten problem i zachęcić dziecko do dbania o własne ciało.  

W dziecięcym świecie istnieje wiele strachów: strach przed nowymi miejscami, przed rozstawaniem się z rodzicami, przed klaunami, czy właśnie – przed braniem kąpieli. Woda może wydawać się maluchom bardzo nieprzyjazna, a nawet groźna. Wtedy zwykłe codzienne czynności związane z higieną stają się dla niego wyzwaniem. Jak sobie z tym radzić? Jak mówią, strach ma wielkie oczy. Dlatego trzeba wesprzeć malucha, pokazując mu, że w rzeczywistości nie ma się czego bać. Zobacz, w jaki sposób możesz to zrobić.

Metoda małych kroków

Jest to znany sposób, stosowany przy różnych okazjach. Świetnie nada się także do przezwyciężania niechęci do kąpieli. Jeśli dziecko reaguje napięciem na zanurzanie się w wodzie, nalej jej mniej – tylko tyle, żeby mogło zamoczyć nogi. Resztę ciała pomóż mu umyć za pomocą mokrej gąbki. Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do większej ilości wody, ale rób to bardzo powoli i łagodnie. Staraj się zamienić kontakt z wodą w ciekawe, przyjemne doświadczenie, które będzie się odtąd dziecku dobrze kojarzyło.  

Małe kroki mogą dotyczyć też czasu przeznaczonego na kąpiel. Zacznijcie od kilku minut, maksymalnie pięciu. Z każdym dniem (lub tygodniem – zależnie od reakcji dziecka) wydłużajcie ten czas. Niech następnym razem będzie to 10 minut, kolejnym – 15. 

Działanie tej metody polega na daniu dziecku przestrzeni do oswojenia się z tym, co powoduje jego strach. W miarę upływu czasu i zdobywania nowych kąpielowych doświadczeń maluch orientuje się, że w rzeczywistości kontakt z wodą nie jest wcale tak straszny. 

Kolorowe i pachnące kosmetyki

W drogeriach panuje bogactwo produktów przeznaczonych do kąpieli. Na sklepowych półkach można znaleźć wszystko – od szamponów, przez płyny do kąpieli, aż do bezpiecznych barwników. 

Kiedy widok wody wywołuje w dziecku strach, odpowiednie produkty pomogą zamienić to nieprzyjemne doświadczenie w coś naprawdę ciekawego. Zabierz więc je ze sobą na zakupy i wspólnie zastanówcie się, co mogłoby się Wam przydać. Pozwól dziecku zdecydować, jaki rodzaj szamponu będzie najlepszy. Zapytaj je, który płyn do kąpieli ma najmilszy zapach. 

Kiedy przyjdzie czas kąpieli, przygotuj maluchowi wannę pełną pachnącej piany. Możecie też wykorzystać popularne obecnie kule musujące, które sprawiają, że kąpiel staje się wspaniałym przeżyciem. Są one dostępne w klasycznym kształcie, ale można też znaleźć musujące zwierzątka i owoce. 

Innym wartym uwagi produktem są także barwniki do kąpieli. Można je kupić oddzielnie, ale czasem bywają one dodatkiem do musujących kul czy specjalnych soli kąpielowych. Kolorowa woda z pewnością pomoże dziecku przełamać strach. Kto przecież nie chciałby zanurzyć się w czymś, co wygląda i pachnie jak sok truskawkowy?

Zabawki do kąpieli

Każda kąpiel może stać się wspaniałą przygodą, kiedy ma się odpowiednie rekwizyty. Gumowe kaczuszki, nadmuchiwane rozgwiazdy czy nakręcane pływające rybki – wszystko to z pewnością pomoże Twojemu maluchowi przełamać swój strach. Nawet jeśli nie macie w domu zabawek przeznaczonych specjalnie do kąpieli, to jeszcze nic straconego. Przejrzycie wspólnie wszystkie skarby dziecka, na pewno znajdziecie wśród nich coś, co nadaje się do bezpiecznego kontaktu z wodą. Zwróć uwagę, by zabawki te nie miały elektronicznych mechanizmów, nie miały elementów, które mogą wypłowieć w wodzie czy też były wykonane z przemakalnych materiałów. Poza zabawkami można wykorzystać też inne przedmioty, na przykład puste słoiki, do których dziecko będzie przelewać wodę.

Jeśli strach przed kąpielą łączy się u dziecka z obawą przed pływaniem, możesz założyć mu pompowane rękawki. Dzięki nim poczuje się pewniej, zminimalizuje to jego stres i pozwoli mu oswoić się z wodą. Najprawdopodobniej po jakimś czasie rękawki przestaną być potrzebne.

Zabawy z wodą – 5 niebanalnych propozycji

Dzieci potrafią ze wszystkiego uczynić zabawę, niech stanie się tak również podczas kąpieli. Kiedy maluch boryka się ze strachem, musisz mu w tym najpierw pomóc. Przygotowaliśmy pięć pomysłów na zabawy, które możesz wykorzystać, aby ułatwić mu zaprzyjaźnianie się z wodą.

1. Łowienie rybek

Czy Twoje dziecko ma swój własny zestaw plastikowych rybek z wędką? Jeśli nie, warto się w taki zaopatrzyć. Można go wykorzystać nie tylko do połowów w wiaderku napełnionym wodą, ale także właśnie podczas kąpieli. Jest to propozycja, której mało które dziecko będzie chciało odmówić. Możesz też ustawić stoper i liczyć czas, jaki zajmuje maluchowi złowienie wszystkich rybek. Czy uda mu się pobić swój rekord za każdym razem, kiedy będzie brało kąpiel? Warto to sprawdzić! Takie połowy skutecznie odciągają uwagę dziecka od lęku przed wodą.

2. Ile kubków wody zmieści się w wannie?

Zasada jest prosta: dziecko podaje wybraną przez siebie liczbę, a następnie wlewa do wanny dokładnie tyle kubków wody. Ta propozycja ma swój aspekt edukacyjny – maluch uczy się szacowania i rozwija swoje rozumienie przestrzeni. Pamiętaj tylko, że woda musi mieć odpowiednio wysoką temperaturę, wlewanie jej w ten sposób sprawi, że ochłodzi się ona szybciej i będzie później niewystarczająca ciepła, by móc się w niej wykąpać.

3. Basen z piłeczkami… w wannie!

Przeszukajcie wspólnie wszystkie dziecięce zabawki i znajdźcie wśród nich piłki w najróżniejszych rozmiarach. Jeśli nie macie ich wystarczająco dużo, warto je dokupić. Pompowane plastikowe piłeczki nie stanowią wielkiego wydatku i są dostępne w różnych ilościach i kolorach, według potrzeb. Kiedy dziecko zacznie kąpiel, wrzućcie wszystkie piłki do wanny. Przysłonią one widok wody, co dodatkowo pomoże złagodzić dziecięcy strach. Wkrótce prawdopodobnie okaże się, że maluch, który początkowo bał się wchodzić do wanny, nie będzie chciał z niej wyjść. Baseny z piłeczkami to słabość wszystkich dzieci, dlatego wykorzystanie tego pomysłu jest strzałem w dziesiątkę.

4. Zabawy z bąbelkami

Poza klasycznym zanurzaniem się w pianie, jest też inny sposób na wykorzystanie bąbelków. Mowa oczywiście o bańkach. Aby były one bezpieczne dla dziecięcej skóry, najlepiej jest wykorzystać mocno pieniące się kosmetyki używane do kąpieli. Typowe zestawy do baniek zawierają płyn, który może wywołać podrażnienia. Za to możesz wykorzystać patyczki z kółkami po zużytych bańkach, pamiętaj tylko, by odpowiednio je przedtem umyć. W sklepach są też dostępne najróżniejsze przedmioty zaprojektowane specjalnie do wytwarzania baniek. Zastanówcie się wspólnie, co będzie dla Was najbardziej użyteczne, i do dzieła! Zamieńcie zwykłą kąpiel w prawdziwe bąbelkowe figle.

5. Wyjątkowe akcesoria do kąpieli

W dzisiejszych czasach producenci dziecięcych zabawek i akcesoriów wpadają na naprawdę ciekawe pomysły. Dobrze jest więc z nich skorzystać, aby uatrakcyjnić dziecku kąpiel. Możesz sięgnąć na przykład po zmywalne farbki do kąpieli, które pozwolą maluchowi na artystyczne zabawy w wodzie. Świetną propozycją jest też wykorzystanie mydła świecącego w ciemności – jest to rzecz, która zafascynuje każdego malucha, nawet tego, który boi się kąpieli. W sklepach można także dostać tak zwane makarony do pływania, które widzi się czasem na basenach, tuż obok specjalnych desek z gąbki. Daj jeden dziecku w całości lub wspólnie poprzecinajcie go na mniejsze części. Jeśli boi się ono, że w wodzie stanie mu się coś złego, taki makaron pozwoli mu poczuć się pewniej.

Niechęć do kąpieli i postrzeganie wanny lub prysznica jako najmniej przyjaznego miejsca w domu to problem wielu dzieci. Jeśli odpowiednio o to zadbasz, możesz go załagodzić, a nawet sprawić, by zniknął. Z dzisiejszą dostępnością różnorodnych produktów kąpielowych staje się to jeszcze łatwiejsze. Wystarczy odrobina pomysłowości, by zamienić źródło strachu w źródło przyjemności. Codzienna higiena jest bardzo ważną kwestią w życiu każdego człowieka i warto uczyć tego dzieci już od najmłodszych lat.  

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości