Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Rodziców

Jak sprawić, by poranki były dobrym początkiem dnia? – 6 pomysłów na poranną rutynę

Która część dnia jest zwykle najbardziej przepełniona pośpiechem, gonitwą między pokojami i wykonywaniem dziesięciu czynności na raz? Mowa oczywiście o porankach. To pora, w której każdy z nas wchodzi w obowiązki zaplanowane na dany dzień. Bardzo często poranki przebiegają w zawrotnym tempie i niezwykle chaotycznie, zwłaszcza, kiedy w domu są dzieci. W wakacje sytuacja może być nieco łatwiejsza, ale kiedy przychodzi rok szkolny, wszystko się zmienia. Tymczasem dobry początek dnia oznacza cały dobry dzień. Dlatego warto wypracować sobie rutynę, która pozwoli każdemu członkowi rodziny rozpocząć nowy dzień w pozytywny sposób.

Kiedy dzieci budzą się rano, powoli przyzwyczajają się do tego, że nastał nowy dzień. Znajdują czas na wielominutowe ziewanie, przeciąganie się i przecieranie oczu. Nie potrafią zrozumieć, czemu rodzice robią wszystko w takim pośpiechu. Bardzo często może być Ci trudno zadbać o wszystkie poranne sprawy, kiedy Twój maluch zachowuje się tak, jakby czas płynął bardzo powoli, według jego potrzeb. Taka sytuacja może też generować różne napięcia w rodzinie, a konfliktowy początek dnia nie zwiastuje raczej pogodnej jego reszty. Wiemy, jak ważna jest to rzecz, dlatego podpowiadamy Ci dzisiaj, w jaki sposób najlepiej jest spędzać poranki. Jest kilka kwestii, które należy dopilnować, aby w każdym członku rodziny od samego rana obudziło się pozytywne nastawienie.

1. Wcześniejsza pobudka

Wstawanie z łóżka niemal dla każdego ma miejsce za wcześnie. Nawet gdy ktoś ma problemy z zaśnięciem, w niesłychany sposób rano materac staje się kilka razy bardziej wygodny, pościel bardziej miękka. Wcześniejsza pobudka może więc dla wielu stanowić wyzwanie, ale jednocześnie przynosi wiele korzyści, a przy tym istnieją sposoby, by uczynić ją mniej dotkliwą.

Nie musi to być godzina wcześniej – wystarczy nawet 20 minut, byś odczuła lub odczuł, że masz do dyspozycji więcej czasu. Z jednej strony możesz spożytkować go na przyspieszenie swoich porannych czynności, ale jest jeszcze inna opcja. Czemu nie poświęcisz tego czasu dla siebie? Prawdopodobnie każdego poranka myślisz o wszystkim i wszystkich, tylko właśnie nie o sobie. Te dodatkowe 20 minut możesz wykorzystać więc na relaksujący masaż twarzy, ćwiczenia oddechowe, czy wypicie kubka herbaty w samotności i spokoju. Nie myśl, że będzie to czas zmarnowany. W ten sposób zapewnisz sobie dobry start i zadbasz o swój komfort psychiczny. Kiedy Ty czujesz się lepiej, swoją energię przenosisz też na swoje dzieci oraz na partnera czy partnerkę. Może i oni zechcą do Ciebie dołączyć? 

2. Punkt obowiązkowy – zdrowe, pożywne śniadanie

Nie bez powodu wciąż powtarza się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Uczyń więc z niego najważniejszy punkt całej porannej rutyny. Jest to coś, czego nie wolno bagatelizować, a już na pewno nie pomijać. Zadbaj o to, by w Twoim domu zawsze były produkty potrzebne do przyrządzenia zdrowego śniadania. Niech będą one naturalne i bogate w składniki odżywcze. Dopilnuj, by każdego poranka na Waszym rodzinnym stole pojawiały się owoce – stanowią one dawkę zdrowych cukrów i zastrzyk witamin na dobry początek dnia. 

Śniadania zjadajcie na spokojnie, nigdy w biegu, i w miarę możliwości całą rodziną. Choć w telewizji można natrafić na reklamy tak zwanych produktów śniadaniowych, od których ekranowe rodziny zaczynają swój dzień, uważaj, czym się inspirujesz. Krem czekoladowy czy słodkie płatki to forma deseru, a nie śniadania. O wiele lepiej jest zastąpić je na przykład masłem orzechowym czy domowej roboty owsianką z owocami.

3. Trochę ruchu z samego rana

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych sposobów na dodanie sobie energii po przebudzeniu. Jeśli wydaje Ci się, że nigdy nie zbierzesz w sobie wystarczająco dużo siły, by je wykonywać, bo Twoje ciało jest jeszcze nieobudzone – nie jest to wcale prawda. Nie musisz od razu podnosić ciężarków czy uprawiać długich maratonów wokół swojego podwórka.

Wystarczy nawet niewielka porcja ruchu, by dobrze zacząć dzień. Poświęć na to nawet 5 minut po wstaniu z łóżka, ale niech będzie to Twoja prawdziwa rutyna – wykonywana codziennie. Możesz spróbować prostego rozciągania, okrężnych ruchów ramion, truchtu w miejscu czy klasycznych pajacyków. Takie poranne ćwiczenia nie tylko świetnie wpływają na Twój organizm, pomagają także oczyścić umysł i wzmacniają Twoje samopoczucie. Rano masz w sobie więcej energii, niż Ci się wydaje. Musisz tylko odpowiednio ją z siebie wydobyć. 

4. Podział zadań

Każda rutyna ma szansę przebiegać sprawniej, jeśli wszyscy wiedzą, za co są odpowiedzialni. Nie jest dobrze, kiedy jedna osoba ma na głowie wszystkie sprawy. Przygotowywanie drugiego śniadania, budzenie dzieci, wyjście na spacer z psem – te obowiązki nie mogą mieć wyłącznie jednego wykonawcy. Jeśli weźmiesz wszystko na siebie, Twój dzień już od samego początku będzie przepełniony gonitwą i stresem. Wówczas za sukces będziesz uważać możliwość zajęcia miejsca przy śniadaniowym stole na kilka minut, a przecież nie o to chodzi. 

Każdy poranek jest pełen różnorodnych zadań i dobrze jest, kiedy są one rozdzielone. Część z nich wykonujesz ty, część – Twój partner lub partnerka. Do niektórych czynności możesz angażować także swoje pociechy. Oczywiście, nie przyrządzą naleśników, które moglibyście wspólnie zjeść, ale same mogą dopilnować, czy ich plecaki są na pewno właściwie spakowane. Nakarmienie psa czy kota też nie powinno sprawić im większych trudności. Kiedy działacie całą rodziną, Wasze poranki przebiegają płynniej i oszczędza to wszystkim stresu. Dodatkowo, zyskujecie nieco czasu, który możecie wykorzystać na coś innego.

5. Poranna porcja zdrowia

Od tego, w jakim stanie jest Twój organizm, zależy Twoje funkcjonowanie w ciągu dnia. Poranki to najczęstsza pora, w której zażywa się różnego rodzaju suplementy. Warto jest dokładnie rozplanować sobie, jakie preparaty należy zażywać. Możesz przygotować listę z rozpiską dla całej rodziny na poszczególne dni.

Witamina D, witamina B12, żelazo, magnez czy wapń – są to jedne z podstawowych składników suplementów, jakie można znaleźć w aptekach. Sprawdźcie całą rodziną, czy ktoś z Was nie cierpi przypadkiem na niedobory – a zdarzają się one częściej, niż się to zwykle wydaje. Dlatego warto jest zacząć dzień od porcji pożytecznych dla organizmu składników. Zdecydowanie podniesie to jakość całego Twojego dnia. Pamiętaj tylko o odpowiednim dawkowaniu, jak również o tym, żeby umieć zachować umiar. Dolegliwości bywają spowodowane nie tylko niedoborem danego elementu, ale także jego nadmiarem. Do suplementacji trzeba podchodzić z głową. Najlepiej jest zasięgnąć także opinii lekarza, zwłaszcza że niektóre środki są dostępne tylko na receptę. 

6. Pielęgnowanie bliskości

Kolejnym obowiązkowym punktem każde poranka jest znalezienie czasu na dbanie o rodzinne relacje, mówiąc najprościej – na bycie ze sobą. Kiedy załatwia się wszystko w pośpiechu, można zapomnieć o tym, za co każdy z nas powinien być wdzięczny. Poranne gotowanie czy przygotowywanie ubrań może czasem sprawiać trudności, ale pomyśl – jak wspaniale, że masz dla kogo to robić. Obdarowuj więc wszystkich swoją miłością od samego rana. Postaraj się sprawić, żeby każdy czuł się ważny i potrzebny. 

Ma to szczególne znaczenie właśnie podczas poranków. Łatwo jest przecież być czułym i przyjemnym, kiedy sytuacja jest spokojna, na przykład podczas popołudniowego relaksu. Jeśli jednak znajdziesz w sobie delikatność w momencie, gdy cała rodzina wchodzi w tryb zadaniowy, z pewnością zostanie to docenione przez wszystkich. Jest to ważne zwłaszcza dla Twoich dzieci, które bardzo szybko przejmą Twoje nawyki.

Poranki należy odpowiednio spędzać, a nie tylko radzić sobie, by je przetrwać. Nasze propozycje  Kiedy rozpoczynasz dzień z pozytywną energią, działa ona w Tobie aż do wieczora. Masz wówczas więcej motywacji, również Twoje samopoczucie staje się lepsze. Dzięki temu udaje Ci się załatwić więcej spraw, podnosi się także Twoja skuteczność w pracy. Twoje dzieci natomiast lepiej radzą sobie w szkole czy przedszkolu. Zadbaj więc o to, by cała Twoja rodzina odpowiednio zaczęła dzień. 

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości