Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Porady

13 rzeczy do zrobienia z dzieckiem w wakacje

Wakacje są czasem upragnionym, na który czekają wszystkie dzieci w wieku szkolnym. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że nadmiar wolnego czasu rodzi nudę. Rodzice nie wiedzą, czym mogliby zainteresować swoje dziecko, wydaje się, że wszystkie możliwości zostały już wyczerpane. Czy brzmi to dla Ciebie znajomo? Dlatego przychodzimy z pomocą – oto nasza lista trzynastu obowiązkowych zadań wakacyjnych dla rodziny.

Kiedy przychodzi lato, najczęstszą rodzinną rozrywką staje się wyjazd nad wodę. Pływanie, oblewanie się wodą i tworzenie najróżniejszych budowli z piasku jest dla dzieci na tyle atrakcyjne, że chcą to robić dzień po dniu. Trudno jednak spędzać nad wodą każdy poranek i popołudnie, prawda? Dlatego dobrze jest mieć w zanadrzu kilka pomysłów na ekscytujące zajęcia, w których dzieci chętnie wezmą udział. Niektórzy znajdują naprawdę niezwykłe, a wręcz zastanawiające propozycje wakacyjnych aktywności, na przykład smażenie jajka na gorącej blasze maski samochodu. My proponujemy nieco inne – także interesujące i warte wypróbowania.

1. Odkrywajcie nieznane miejsca w okolicy

Jak dobrze znasz swoje miasto? Czy na tyle, żeby orientować się w każdym ukrytym zakamarku? Najprawdopodobniej nie. Dlatego zabierz swoje dziecko na wycieczkę po Waszej okolicy. Zarówno dla niego, jak i dla Ciebie będzie to bardzo odkrywcza wyprawa. Może uda Wam się znaleźć swoje nowe ulubione miejsce? Może spotkacie kogoś ciekawego? Jeśli mieszkacie w dużym mieście, poświęćcie na to kilka dni – i tak nie będzie to wystarczający czas, żeby odkryć wszystko. Czasem chce się zwiedzać cały świat, kiedy tak naprawdę nie zna się nawet „własnego podwórka”.

2. Wypróbujcie zupełnie nowy przepis

Taki, z którym nigdy wcześniej nie mieliście okazji się spotkać. Najlepiej, jeśli będzie to coś skomplikowanego i złożonego z wielu składników – przecież, jeśli nie wakacje, to kiedy znajdziecie czas, żeby to zrobić? Starajcie się wykorzystać świeże produkty, na przykład warzywa czy owoce sezonowe. Eksperymenty w kuchni to lekcja gotowania zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka, ale również fascynująca zabawa. Jest to też okazja do rozszerzania diety, a tym samym do poszukiwania nowych ulubionych potraw.

3. Spędźcie cały dzień poza domem

Niech będzie to dosłownie cały dzień. Śniadanie zjedzcie w miarę możliwości na podwórku, ewentualnie na balkonie, później spakujcie prowiant, wodę, trochę pieniędzy – i w drogę! Możecie pójść tam, gdzie tylko poniosą Was nogi. Poczujcie się tak, jakby Waszym domem były ziemia i niebo. Wybierajcie raczej piesze wędrówki niż poruszanie się komunikacją miejską. Pamiętajcie oczywiście o postojach, bez odpoczynku taka wyprawa szybko stanie się męcząca. Obiad zjedzcie w Waszej ulubionej restauracji na mieście. Zarezerwujcie sobie ten dzień na wejście w rolę włóczykija. Wróćcie do domu dopiero na kolację. 

4. Pomalujcie kamienie

Kamienie to dary natury, które od zawsze cieszyły się wśród dzieci popularnością. Wybierz się więc z dzieckiem na poszukiwania okazów o najróżniejszych rozmiarach i najbardziej nietypowych kształtach. W domu wyjmijcie farby i nadajcie im piękne kolory. Możecie też użyć brokatu, pomponików, plastikowych oczu czy jeszcze innych dodatków, żeby zamienić je w fantastyczne postacie. Kamienie są też idealne do wykonania własnej przenośnej gry typu „kółko i krzyżyk”. Znajdźcie dziewięć niewielkich kamyków o spłaszczonym kształcie, na jednej powierzchni namalujcie znak „X”, a na drugiej „O”. Przyda się Wam też bawełniany woreczek, na jego zewnętrznej stronie namalujcie kwadratowe pole z pustymi dziewięcioma polami. Wrzućcie kamienie do woreczka, zawiążcie go – i gra gotowa! Możecie zabierać ją ze sobą na różne wyjazdy, jest wygodna, bo nie potrzeba do niej ani kartki ani ołówka. Jeśli któryś z kamieni się zgubi, łatwo będzie go zastąpić nowym. 

5. Zróbcie kolaż ze zdjęć

Postaraj się, byście jak najczęściej mieli przy sobie aparat fotograficzny. Uwieczniajcie wszystko – niezwykłe widoki, wesołe miasteczko, spotkania rodzinne, apetycznie wyglądające lody w pucharku, zamek z piasku na plaży. Po wywołaniu zdjęć, będziecie mogli przygotować z nich piękny wakacyjny kolaż i powiesić go w widocznym miejscu w domu, jako pamiątkę po letnich przygodach. Zdjęcia to sposób na to, by zatrzymać wspaniałe wspomnienia na dłużej.

6. Urządźcie rodzinne kino w domu

Zasłońcie okna i ustawcie krzesła na wprost ekranu telewizora. Jeśli macie kino domowe, tym lepiej. Jak wiadomo, seanse w kinie są wyświetlane na wielu osób, dlatego zaproście bliskich: rodzinę lub przyjaciół i dzielcie się radością oglądania. Pomóż dziecku przygotować z papieru bilety na film, które mogą być darmowe albo dostępne za symboliczną opłatą – pomyślcie wspólnie, na jaki cel moglibyście później przeznaczyć pieniądze (dobrym pomysłem jest wpłacenie ich na zbiórkę dla potrzebujących). Nie zapomnijcie oczywiście uprażyć w kuchni popcornu dla każdego widza. Miłego seansu!

7. Napiszcie tradycyjne listy do bliskich

Ile lat minęło, od kiedy ktoś dostał od Ciebie własnoręcznie napisany list? Nie pocztówkę z okazji świąt, tylko prawdziwy, staromodny list. Zapewne trudno Ci to sobie przypomnieć. W dzisiejszym świecie królują wiadomości elektroniczne: SMS-y i e-maile. Zgodzisz się jednak,  że tradycyjne listy mają swoją duszę. Jeśli nie oswoisz z nimi swojego dziecka, być może nigdy nie będzie miało okazji ich napisać samodzielnie, bo nie dostrzeże takiej potrzeby. Dlatego długopis w dłoń i do dzieła. Napiszcie wspólnie list do babci czy do przyjaciół z innego miasta, opisując swoje wakacyjne przygody, poprawnie go zaadresujcie i wybierzcie się na pocztę. Przekonasz się później, z jaką niecierpliwością dziecko będzie czekać na odpowiedź od adresata. 

8. Zróbcie własną „kapsułę czasu”

Jest to tradycja bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, do nas przychodzi bardzo powoli i stopniowo. Czym jest „kapsuła czasu”? To pudełko, najlepiej drewniane lub metalowe, posiadające wieczko. Wkłada się do niego raczej niewielkie przedmioty będące symbolami obecnych czasów. Mogą to być zdjęcia, zabawki, wycinki z gazet, banknoty, notatki, bilety, biżuteria, etykiety po produktach spożywczych i inne przedmioty, które wytrzymają długi czas w niezmienionej postaci. Nie zapomnijcie umieścić też w środku informacji o roku, w którym Wasza „kapsuła” została wykonana. Kiedy włożycie już wszystko do pudełka i szczelnie je zamkniecie, pomyślcie, w jakim miejscu moglibyście je zakopać. Jeśli mieszkacie w domu, może być to Wasze własne podwórko. „Kapsuła czasu” zostanie kiedyś odkryta przez następne pokolenia i będzie dla nich źródłem informacji o tym, jak wyglądało Wasze życie. Możecie też ustalić, że sami odkopiecie swoją „kapsułę”, na przykład za 10 lat, żeby przypomnieć sobie o minionych czasach.

9. Śpijcie do południa

Rzecz tak prosta, a tak rzadka. Czy zdarzyło Ci się kiedyś przeżyć z dzieckiem taki leniwy, niespieszny poranek? Czy raczej jest to dla Ciebie pora przeznaczona na mobilizację i gonitwę za czasem? Jeśli tylko masz taką możliwość, spróbuj zacząć dzień powoli, na spokojnie, choćby właśnie o południu. Świat wcale nie runie, jeśli zamiast śniadania zjecie od razu obiad. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele przyjemności przyniesie to Twojemu dziecku. Nauczysz je w ten sposób żyć chwilą, będzie miało poczucie, że czas się zatrzymał. 

10. Przyrządźcie kolorowe smoothies

Jak smakują wakacje? Jak soczyste, najsłodsze nektarynki i orzeźwiający arbuz, którego sok spływa po brodzie. Przygotujcie rozmaitość owoców, miód i wodę, żeby zblendować je na smoothies we wszystkich kolorach tęczy. Truskawki dadzą piękną czerwień, banany pastelowy żółty, jagody – fiolet, ale zastanawiasz się zapewne jak uzyskać niebieski lub intensywnie zielony kolor? Błękitne smoothie przygotujesz, dodając do jakichkolwiek owoców pół łyżeczki niebieskiej spiruliny, to  algi morskie zaliczane do „superfoods”, czyli produktów naładowanych substancjami odżywczymi.

Co więcej, ten rodzaj spiruliny nie pachnie w charakterystyczny dla glonów „rybi” sposób, nie da się też wyczuć jego smaku – możesz użyć go bez obaw, że dziecko zareaguje z niechęcią. Jak natomiast uzyskać soczyście zielone smoothie? Dzięki natce pietruszki, selera czy liściom jarmużu. W tym przypadku też nie musisz się martwić o odpychający zapach i smak – efekt jest o wiele bardziej apetyczny, niż mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby, które próbują zielonych smoothies po raz pierwszy, i robią to z niepewnością, stwierdzają później, że to najlepszy smak, jakiego mieli okazję spróbować. 

11. Malujcie farbami na podwórku

Wyjmijcie potrzebne przybory plastyczne: farby, pędzle, kubki z wodą, podobrazie lub zwykły papier, i zabierzcie wszystko na zewnątrz. Urządźcie sobie kącik malarski na świeżym powietrzu. To doskonały pomysł, ponieważ daje dziecku dużo wolności – nie będzie się musiało martwić o to, czy przypadkiem kropla farby nie spadnie na świeżo uprany obrus lub na dywan. Inną zaletą artystycznych przygód na podwórku jest bezpośrednia obserwacja i możliwość malowania z natury. Siedząc przy biurku w swoim pokoju, dziecko może namalować drzewo, używając swoich skojarzeń oraz wyobraźni, ale będzie mu o wiele łatwiej, jeśli po prostu mu się przyjrzy. Dostrzeże wówczas o wiele więcej szczegółów, a tym samym rozwinie swoje umiejętności. Przeniesienie jakiejkolwiek czynności poza ściany domu zawsze sprawia dzieciom ogromną radość. 

12. Pomóżcie bezdomnym zwierzętom

Wybierzcie się do sklepu i przeznaczcie ustaloną kwotę na karmę dla psów i kotów, żeby zawieźć ją później do schroniska. Możecie nawet urządzić zbiórkę karmy na swoim osiedlu. Wpłaćcie darowiznę na działalność fundacji prozwierzęcych. Dobrym pomysłem jest też wykonanie plakatu zachęcającego do adopcji psów zamiast kupowania ich od hodowców. Wybierzcie się też na spacer po mieście, biorąc ze sobą butelkę wody i miskę, i szukajcie spragnionych zwierząt. Możecie zaangażować do tego zadania także inne osoby, na przykład sąsiadów albo rodzinę. Im więcej osób weźmie w nim udział, tym większa będzie pomoc niesiona zwierzętom.

13. Urządźcie wodną bitwę

To namiastka wyjazdu nad jezioro czy nad morze. Czego możecie użyć? Wiaderek, plastikowych butelek napełnionych wodą lub ogrodowego węża. Każdy z Was ma za zadanie oblewać przeciwnika, a jednocześnie unikać bycia oblanym. Przy tej zabawie zawsze jest mnóstwo śmiechu. Wpływa ona też pozytywnie na rozwój fizyczny dziecka, ponieważ wymaga ciągłego biegania, ćwiczy też koordynację ruchową. Inną jej zaletą jest wyjątkowe poczucie wolności, Wasze ciała ociekają wodą, jednocześnie są otulone słonecznym światłem i muskane przez letni wietrzyk – i niczego więcej Wam nie potrzeba, aby świetnie się bawić. 

Wakacyjny czas to doskonała okazja, aby bawić się z dzieckiem i tworzyć wspaniałe wspomnienia. Letnie przygody pozwalają na odrobinę szaleństwa i odskoku od codzienności, dlatego razem z dzieckiem wybierz propozycje, które odpowiadają Wam najbardziej, i cieszcie się wspólnie spędzonym czasem.

Kiedy przychodzi lato, najczęstszą rodzinną rozrywką staje się wyjazd nad wodę. Pływanie, oblewanie się wodą i tworzenie najróżniejszych budowli z piasku jest dla dzieci na tyle atrakcyjne, że chcą to robić dzień po dniu. Trudno jednak spędzać nad wodą każdy poranek i popołudnie, prawda? Dlatego dobrze jest mieć w zanadrzu kilka pomysłów na ekscytujące zajęcia, w których dzieci chętnie wezmą udział. Niektórzy znajdują naprawdę niezwykłe, a wręcz zastanawiające propozycje wakacyjnych aktywności, na przykład smażenie jajka na gorącej blasze maski samochodu. My proponujemy nieco inne – także interesujące i warte wypróbowania.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości