Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Porady

Dzień Ojca – Tata to bohater rodziny

Dzień Matki już za nami, ale wkrótce będziemy obchodzić inne, równie ważne święto – Dzień Ojca. Ponieważ 23 czerwca zbliża się coraz szybciej, przypominamy, dlaczego rola taty w rodzinie jest tak ważna oraz prezentujemy nasze pomysły na niebanalny prezent z okazji jego święta.

Tata jest niezwykle ważną osobą w rodzinie 

Dzień Ojca to czas, w którym poświęca mu się więcej uwagi i docenia się rolę, jaką pełni on w życiu dzieci, a także całej rodziny. To ktoś, kto potrafi radzić sobie z różnymi trudnościami, wie, jak rozwiązywać problemy, umie stanąć w obronie swoich bliskich i zapewnić im bezpieczeństwo oraz komfortowe życie. Dziecko, które przeżywa coś trudnego i przychodzi po pomoc do taty, głęboko wierzy w to, że znajdzie on wyjście z każdej sytuacji. Widzi w nim swojego bohatera – kogoś, dla kogo nie ma rzeczy niemożliwych. Dzień Ojca to moment, w którym w szczególny sposób pamięta się o wszystkim, co można mu zawdzięczać. 

Tata – odważny jak mało kto

Od swoich ojców dzieci bardzo łatwo uczą się walczenia z własnym strachem. Robią to dzięki obserwowaniu ich i następnie naśladowaniu. Wychodzenie ze swojej strefy komfortu jest łatwiejsze, kiedy ma się kompetentnego nauczyciela, jakim staje się właśnie Tata. Na czym dokładnie polega taka odwaga? Nie chodzi tu tylko o tak oczywiste przykłady jak choćby pokonywanie lęku przed ciemnością czy wysokościami. Odwaga polega między innymi na przyznawaniu się do własnych błędów. Jest to też umiejętność powiedzenia „przepraszam”, kiedy naprawdę należy to zrobić. Rolą taty jest tutaj udowodnienie dziecku, że okazywanie szacunku innym, bycie wrażliwym i odpowiedzialnym, ponoszenie konsekwencji swoich zachowań nie jest słabością, tylko najprawdziwszą odwagą. Jest nią również stawanie w obronie innych – na przykład kiedy dziecko pomaga koledze, który jest odtrącany przez rówieśników w szkole i z którego wszyscy się wyśmiewają. Przeciwstawienie się większości naprawdę wymaga odwagi. Jeśli dziecko ma dobry przykład w swoim ojcu, zawsze postąpi właściwie, ponieważ będzie czuło jego wsparcie.

Siła Supermana

Silny jak lew? Silny jak grom? Silny jak… tata, oczywiście! W końcu kto najlepiej otwiera mocno zakręcone słoiki czy w razie potrzeby przesuwa w domu meble? Kto wydaje się zbudowany ze stali i niepokonany? Najmłodsi uczą się od swoich ojców entuzjazmu związanego z dbaniem o własne ciało. Są oni dla nich wzorem do naśladowania. Czy myślisz, że dotyczy to tylko chłopców? Bynajmniej nie. Dziewczynki także chcą być wysportowane, nawet jeśli założą różowy strój do ćwiczeń, w żaden sposób nie pomniejszy to wypracowanej podczas nich siły. Rola ojców polega też na pokazywaniu dzieciom, że mogą mieć pięknie zbudowane ciało i wyrzeźbione mięśnie niezależnie od płci. Jak mówią: w zdrowym ciele zdrowy duch. Dobra kondycja fizyczna podnosi samoocenę dziecka, a oprócz tego sprawia, że zaczyna ono lepiej dostrzegać efekty swoich działań. Jaki przynosi to efekt? Dziecko ma w sobie więcej chęci do podejmowania wysiłku – nie tylko w sensie sportowym. Warto też wspomnieć, że współcześnie mamy wspomagają ojców w przekazywaniu dzieciom radości z aktywności fizycznej. Stereotypy o tym, że sport to raczej męska dziedzina, odchodzą na szczęście w niepamięć.

Ojcowska mądrość

Tak jak mama dzieli się z dziećmi swoimi radami i wskazówkami, tak robi to również Tata. Każdy z rodziców ma do zaoferowania pociechom inny rodzaj wiedzy, przy czym każdy z nich jest tak samo wartościowy i potrzebny. Czego mogą nauczyć dzieci ojcowie? Przede wszystkim odpowiedzialnego podejścia do życia. Tego, że w razie kłopotów, nie wolno od nich uciekać, a należy postarać się jakoś im zaradzić. Nie uda się za pierwszym razem? Trzeba spróbować od początku. I znowu, aż w końcu odniesie się sukces. To nauka wytrwałości. Dziecko, które widzi, jak jego Tata cierpliwie nad czymś pracuje i nie zniechęca się porażkami, lepiej będzie sobie radziło z osiąganiem swoich celów, a drobne niepowodzenia go nie zrażą. Ojcowie odgrywają też ogromną rolę w wykształcaniu u swoich pociech postawy pracowitości. Nie tylko przeciwdziała to lenistwu, ale wyposaża też dziecko w szereg umiejętności samodzielnego radzenia sobie z różnymi problemami. Po co wszak kupować wszystko w sklepach, jeśli mnóstwo przedmiotów można wykonać własnymi rękami? Majsterkowanie niezwykle fascynuje dzieci, a do tego uczy je wielu pożytecznych umiejętności. Przy tym pozwala na pielęgnowanie wspólnej relacji. Na czym jeszcze polega ojcowska mądrość? Oczywiście na rozróżnianiu dobra i zła w zdecydowany sposób. Mężczyźni mają tendencję do bycia jednoznacznym i stanowczym, co świetnie sprawdza się w ustalaniu, które zachowania są godne naśladowania, a których należy unikać. Najlepiej przedstawić to na podstawie przykładu: jeśli dziecko wspólnie z innymi zrobiło coś złego i – dla korzyści całej grupy – nikt nie chce się przyznać, powinno pamiętać, że prawdomówność i wyznanie swoich win jest ważniejsze niż chęć ochrony wspólnego dziecięcego interesu. W takiej sytuacji tata stawia sprawę jasno, mówiąc „Powinieneś powiedzieć prawdę”. Nie ma żadnych „ale” – taka stanowczość przynosi bardzo dobre efekty wychowawcze.

Kilka pomysłów na świętowanie Dnia Ojca

Z różnych powodów często bywa tak, że, o ile zorganizowanie świętowania Dzień Matki nie sprawia większych kłopotów, tak w przypadku Dnia Ojca można się głowić naprawdę bardzo długo. Co sprawiłoby tacie radość? – znalezienie odpowiedzi na to pytanie może przysporzyć trudności, dlatego przychodzimy z pomocą. Laurka nie musi być jedyną opcją, oto kilka naszych propozycji.

1. Notes Tatusiowych Powiedzeń: czyli spis wszystkich najciekawszych cytatów autorstwa taty. Na każdej stronie takiego Notesu można umieścić warte zapamiętania powiedzenie lub żart. Do przygotowania tego prezentu należy zabrać się odpowiednio wcześniej – trzeba nad tym dobrze pomyśleć i wybrać najciekawsze cytaty. Jest to rzecz warta wysiłku, ponieważ zawsze wywołuje ogromną radość i daje Tacie poczucie, że jest naprawdę uważnie słuchany. 

2. Notatki na lustrze: kiedy Tata wejdzie do łazienki, aby wykonywać swoje poranne rytuały, niech na lustrze czekają na niego przyczepione karteczki samoprzylepne z pełnymi miłości wiadomościami. Co można na nich napisać? Chociażby klasyczne: „Jesteś najlepszym Tatą na świecie!”, ale także: „Niech to będzie dla Ciebie wspaniały dzień”, „Dziękuję za wszystko, co dla nas robisz”, czy „Jesteś naszym superbohaterem!”. Dobrym pomysłem będzie też umieszczanie takich notek na lustrze przez cały tydzień, zaczynając właśnie od Dnia Ojca. Dlaczego by przecież nie przedłużyć świętowania?  

3. Menu na Dzień Ojca: to wyjątkowy dzień dla taty, dlatego można przyrządzić wszystkie posiłki według jego gustu kulinarnego. Jak mówią, nic nie daje takiej przyjemności jak dobre jedzenie. Chociaż wizyta w ulubionej restauracji taty też może być dobrym pomysłem, to domowe potrawy mają jednak swój niezastąpiony urok.

4. Karnet: jeśli Tata lubi aktywność fizyczną, warto podarować mu wykupioną wcześniej miesięczną kartę wstępu na siłownię lub na basen. Można też zafundować mu kilka wizyt w ulubionej piwiarni. Możliwości jest wiele, trzeba zastanowić się, co byłoby dla taty najlepszym wyborem i pozwolić mu cieszyć się tym przez dłuższy czas.

5. Prezenty do kupienia: można też pomyśleć o upominku kupionym w sklepie. Jedną z najbardziej tradycyjnych opcji jest w tym przypadku skrzynka na narzędzia – rzecz praktyczna i zawsze przydatna. Można też zdecydować się na spersonalizowany prezent, na przykład scyzoryk z grawerem albo kubek z imieniem.

Czy Dzień Ojca to święto tylko dla dzieci?

23 czerwca to najmłodsi składają życzenia swoim wręczają upominki swoim tatom. Jednak nie tylko oni mogą to robić. Jeśli jesteś mamą, niech Dzień Ojca stanie się dla Ciebie okazją do docenienia Twojego męża lub partnera. To w końcu Ty najlepiej wiesz, jak wiele Wasza rodzina mu zawdzięcza. Daj mu odczuć, że jest dla Ciebie ważny nie tylko jako najbliższa Tobie osoba i ktoś, dla kogo zarezerwowane jest miejsce w Twoim sercu, ale również jako ojciec Twoich dzieci. Wasze pociechy są kimś, kto sprawia, że małżeńska czy partnerska relacja staje się bliższa i głębsza. Jest to zdecydowanie rzecz, którą powinno się celebrować. Dlatego w Dniu Ojca nie wahaj się przed zrobieniem czegoś wyjątkowego dla swojego wybranka. Ten dzień ma znacznie szersze znaczenie niż tylko to nawiązujące do więzi między ojcem a dzieckiem. Co więcej, nawet jeśli nie doczekaliście się jeszcze potomstwa, i tak możecie świętować! Wykorzystajcie ten czas na przykład na wizytę w ulubionej kawiarni, którą poświęcicie na plany co do wspólnej przyszłości i rozmowy o wychowywaniu dzieci. Przekonasz się, jak bardzo może Was to do siebie zbliżyć.

Dzień Ojca przypada tylko raz do roku, warto jest więc zadbać, by był on pełen dobrych wspomnień. Tata jest wyjątkową osobą, to ktoś, kto dba o dom i jest jego ogromnie ważną częścią. Niech 23 czerwca przypomni mu, jak wiele znaczy dla swoich najbliższych.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości