Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Pomysły na zabawę

Co niania może przygotować z dzieckiem na Dzień Matki? Garść pomysłów na niespodzianki

Kiedy mija połowa maja, dzieci – młodsze, starsze, a także te już dorosłe – zadają sobie pytanie: co można podarować mamie z okazji jej święta? Dzieci, które chodzą do przedszkola czy do szkoły, co roku wykonują własnoręcznie prezenty na Dzień Matki pod okiem swoich wychowawców. Pracując jako niania, masz możliwość lepszego poznania relacji między Twoim podopiecznym, a jego mamą. Obserwujesz ją „z bliska”, a nie sporadycznie jak nauczyciele. Jeśli pracujesz w domu rodziców, masz też okazję bezpośrednio poznać środowisko, w którym toczy się życie rodzinne. Znajdziesz w nim wiele szczegółów, które będą dla Ciebie źródłem informacji o jego mieszkańcach. Może Ci to podsunąć pomysł na przygotowanie z dzieckiem czegoś wyjątkowego na Dzień Mamy. Poniżej podajemy kilka propozycji, które możesz wykorzystać, aby pomóc swojemu podopiecznemu sprawić radość jego ukochanej mamie.

Wyjątkowy obiad

Dziecko nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie w kuchni, aby przygotować złożony, pełnowartościowy posiłek. Jednak z Twoją pomocą może tego dokonać. Tę propozycję podajemy jako pierwszą, ponieważ wywołuje u mam wielkie wzruszenie. Dziecku natomiast przynosi mnóstwo uciechy, ucząc je przy okazji pożytecznych umiejętności. Główne dowodzenie nad gotowaniem przejmiesz oczywiście Ty, ale pamiętaj, że obiad ma być prezentem od dziecka, nie od Ciebie. Dlatego angażuj je tak bardzo, jak to tylko możliwe. Po pierwsze pozwól mu podjąć decyzję co do potrawy. Niech to będzie jego własny wybór. Po drugie, dopilnuj, aby jego wkład w przygotowywanie składników, ich mieszanie oraz doprawianie, był jak największy.

Nie przejmuj się, jeśli coś wyjdzie trochę inaczej, niż to sobie zaplanujesz. Mama nie oczekuje potrawy rodem z restauracji, ma być to jedzenie przyrządzone przede wszystkim z miłością. Jeśli gotowanie posiłków jest wliczone w Twoje codzienne obowiązki, postaraj się, żeby to danie było inne niż zwykle. W sytuacji, gdy mama pracuje do późnych godzin popołudniowych, zamiast obiadu możesz przyrządzić wspaniałą kolację – intencja jest ta sama.

Porządki generalne

Nie twórzmy uogólnień, że sprzątanie jest zajęciem zarezerwowanym głównie dla mamy. Tata także bardzo często przejmuje część obowiązków związanych z utrzymaniem domu w ładzie. Ta niespodzianka ma na celu coś bardzo prostego – każdy czuje się lepiej, kiedy wokół jest schludnie i czysto. Dziecięce ręce potrafią znacznie więcej niż tylko zebrać zabawki i ułożyć je ładnie w odpowiednim miejscu. Nie jest to oczywiście zachęta do przydzielania mu zmycia i wypolerowania podłóg w całym domu. Wystarczy tylko – tak jak w przypadku obiadu – do większego niż zwykle zaangażowania. Trudniejsze czynności zostaw dla siebie. Dziecko świetnie poradzi sobie ze ścieraniem kurzy czy z włożeniem ubrań do pralki, a później rozwieszeniem ich na suszarce. Należy zwrócić też uwagę na to, by zadania były odpowiednie do jego wieku.

Istnieje jeszcze inna kwestia, z której powinnaś zdać sobie sprawę. Jeżeli jesteś nianią, która na co dzień zajmuje się tylko opieką, a nie pomaga w porządkach, być może warto zapytać rodziców, czy mogłabyś to zrobić. Dla dziecka nadal może to być niespodzianka, jeśli nie wspomnisz mu, że ich uprzedzałaś. Lepiej jednak mieć  w tej kwestii pewność, ponieważ nie każdy rodzic będzie sobie życzył, żeby ktoś inny zajmował się domem w takim stopniu. Pamiętaj również, że porządki generalne, które przeprowadza niania, nie powinny naruszać prywatności rodziny. Zgodzisz się chyba, że sprzątanie w szufladzie z dokumentami czy w szafce z przedmiotami osobistymi jest nie na miejscu. Do tego zadania trzeba podchodzić z rozsądkiem.

Własnoręczny upominek

Otrzymanie prezentu, który dziecko wykonało własnymi rękami, jest jedną z największych radości macierzyństwa. Jest to rzecz niezwykle wzruszająca, która w dodatku w przyszłości stanie się bezcenną pamiątką. Na pewno pamiętasz, jak w dzieciństwie sama przygotowywałaś  upominki dla swojej mamy. Być może wspomnienia podsuną Ci tu jakiś pomysł? Jeśli chcesz jednak spróbować z dzieckiem czegoś nowego, masz w czym wybierać. Upominek nie musi oznaczać tylko laurki z życzeniami i kolorowym obrazkiem. Istnieje mnóstwo książek, które są przepełnione ciekawymi projektami. Bardzo bogatym źródłem inspiracji jest też Internet. Znajdziesz w nim zdjęcia i instrukcje „krok-po-kroku”, a nawet filmy wideo z prezentacją wykonania prezentów. Obecnie tematyka DIY („do it yourself” – zrób to sam) jest niezwykle popularna. Czasem nie potrzeba wcale ani specjalnych akcesoriów ani pieniędzy, żeby stworzyć piękny, wartościowy podarunek. Ta propozycja jest zwykle dla dzieci na tyle atrakcyjna, że chcą wykonywać tym sposobem nie jeden, a kilka prezentów. 

Coś słodkiego

Może to być coś prostego, jak muffinki z płatkami czekoladowymi, lub trudniejszego, jak na przykład ciasto z warstwami z biszkoptu, marmolady i kremu. Zależnie od pory roku możesz także przygotować z dzieckiem gorącą czekoladę z bitą śmietaną i czekoladową posypką, albo też lody o nietypowym smaku, jeśli rodzice posiadają maszynę do ich przyrządzania. Opcji jest mnóstwo. Zasada jest podobna, jak przy gotowaniu obiadu: pozwól dziecku wykonywać jak najwięcej czynności. Słodkie wypieki mają pewną specjalną zaletę – rozchodzi się od nich cudowny zapach. Rozplanuj więc wszystko w czasie w ten sposób, by mama Twojego podopiecznego poczuła słodki aromat, otwierając drzwi i wchodząc do domu. Możesz oczywiście kupić coś gotowego w pobliskiej cukierni, ale nie przyniesie to takiego efektu, jak samodzielne przygotowany deser. 

Piosenka lub wiersz

Jest to propozycja, która jednocześnie rozwija dziecko artystycznie. Zwróć więc uwagę, żeby wybrany przez Was utwór mu odpowiadał. Daj mu wolność, niech samo zdecyduje, czy woli śpiewać czy recytować. Najlepiej, jeśli będzie to zupełnie nowy wiersz lub nieznana wcześniej piosenka, trzeba tylko pamiętać, żeby zacząć naukę odpowiednio wcześnie. Jeśli macie dobre pomysły i dużo chęci, możecie też napisać własny wiersz lub ułożyć piosenkę. Dopilnuj, żeby dziecko bardzo dobrze zapamiętało tekst – jego pomyłka nie sprawi, że występ stanie się dla mamy mniej wartościowy, ale dla niego samego może to mieć już większe znaczenie. Przygotuj je więc jak najlepiej. Jeśli wybierzecie piosenkę, możesz poszukać do niej podkładu melodyjnego – taki występ dziecka będzie bardziej atrakcyjny niż śpiewanie a capella. Poradź również swojemu podopiecznemu, żeby podkreślił uroczysty charakter tej niespodzianki eleganckim ubiorem. Możesz być pewna, że, widząc swoje dziecko w białej koszuli, recytujące lub śpiewające serdeczne słowa, każda mama będzie poruszona.

Lista „100 powodów, dla których jesteś najlepszą mamą na świecie”

Jakie zabawy z mamą sprawiają dziecku najwięcej przyjemności? W jaki sposób pomaga mu ona w nauce? Gdzie lubią razem wychodzić? Odpowiedzi na takie pytania przydadzą się do sporządzenia listy, która ma być dowodem na to, że mama Twojego podopiecznego jest najwspanialszą ze wszystkich mam. Do tego zadania dobrze jest się zabrać z wyprzedzeniem, napisanie stu zdań zajmie dziecku nieco czasu. Być może wydaje Ci się, że udałoby Ci się pomóc w zrobieniu listy dziesięciu czy dwudziestu takich powodów, ale sto to zbyt dużo. Niekoniecznie! Twoja rola polega na dopytywaniu i dociekaniu, bo to pozwoli Ci znaleźć nawet kilka setek powodów. Zamiast sformułowania „Jesteś bardzo troskliwa”, można napisać „Codziennie pytasz mnie, jak minął mi dzień”, „Zawsze mierzysz mi temperaturę, kiedy jestem chory”, „Kupujesz mi nowe ubrania i buty” – i tak, przy zachowaniu podobnego sensu, można jeden ogólny powód rozbić na trzy dokładniejsze.

Co jest tu jeszcze kluczową kwestią? Fakt, czy dziecko potrafi już pisać. Jeśli nie, możesz je w tym zastąpić. Jeżeli jednak choćby uczy się już liter, niech pisze samodzielnie. Nie ma znaczenia, jak bardzo mrówcza będzie to praca, efekt wart jest wysiłku. Gdyby dziecko miało spore trudności z pisaniem, możecie ewentualnie zdecydować się na mniejszą liczbę powodów. Jeszcze inną opcją jest zastąpienie zdań niewielkimi rysunkami: należy wtedy podzielić kartkę formatu A4 na dziesięć pól w dwóch rzędach (po pięć w jednym). Niech w każdym polu dziecko narysuje prostą ilustrację do danego powodu, może to być na przykład danie przyrządzane przez mamę, które szczególnie smakuje dziecku. Trzeba wypełnić rysunkami dziesięć takich kartek. Na koniec można spiąć je razem i ozdobić wstążką. Taki prezent jest nietuzinkowy, ponieważ ma bardzo spersonalizowany charakter. 

Niezależnie od tego, którą z powyższych propozycji wybierzesz (a może masz zupełnie inny, oryginalny pomysł?), pamiętaj, że najważniejszą zasadą jest angażowanie dziecka tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Twoją rolą, jako niani, jest bycie jego przewodnikiem – kimś, kto jest obok i pomaga, ale nie wykonuje całej pracy za dziecko. To ono ma przygotowywać niespodziankę, w końcu właśnie na to czekają wszystkie mamy.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości