Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Porady

Relacja Dziadkowie -Wnuki

Jeszcze kilka lat temu byłam skłonna przyznawać rację dziadkom, którzy z dumą mówili “od wychowywania dzieci są rodzice, a dziadkowie są od tego by je rozpieszczać”. Jesper Juul zmienił moją wiedzę dotycząca wychowania oraz „przywileju” rozpieszczania dzieci, jaki wielu moich znajomych (dziadków) po dziś dzień sobie przypisuje. Cztery fundamentalne juulowskie wartości (równa godność, autentyczność, integralność, odpowiedzialność) sprawiły, że dziś nie mam wątpliwości jak powinny wyglądać kontakty z moimi wnukami. I nie chodzi tu o jakąś teorię, tylko o prawdziwe, czasem niełatwe relacje dorosły – dziecko. To, co jest trudne, to fakt, że za jakość relacji dorosłych z dziećmi ZAWSZE odpowiadają dorośli. A rzeczywistość jest zgoła inna.

Kiedy dziecko zachowuje się nie po myśli dorosłego, to dorosły szybko daje mu odczuć, że „źle” się zachowuje. Z pewnością wielu z nas było świadkiem takiego zachowania, kiedy dziecko, chcąc np. współpracować z dziadkiem robi lub mówi różne głupoty ku uciesze otoczenia. Sytuacja zmienia się, kiedy mówi lub robi coś, co jest brakiem szacunku wobec dziadka. Z niezrozumiałych dla dziecka powodów nagle z uznania w oczach dziadka popada w jego niełaskę. Kto, więc odpowiada za ten stan rzeczy? Dziecko, które nade wszystko chce współpracować z WAŻNYM dla niego dorosłym, czy dorosły, który nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie, sprawiając, że dziecko czuje się winne?

Kiedy potraktujemy małych ludzi z szacunkiem i godnością, która należy się każdemu, damy przykład jak zadbać o własne granice i uszanować granice innych, będziemy prawdziwi i uczciwi wobec siebie i dzieci, to damy wnukom bezcenny dar na całe życie. Jesper Juul dał mi siłę i sprawił, że nie potrzebuję żadnych manipulacji i metod wychowawczych, aby mieć prawdziwe i głębokie relacje z moimi wnukami. Jestem im bardzo wdzięczna, bo stałam się odpowiedzialna za nasze relacje, a kiedy są one niełatwe, odpowiedzialna za własne emocje. Wiele uczę się od moich wnuków o sobie. I tak naprawdę zastanawiam się kto w tej sytuacji, kogo wychowuje?

Babcia

Alicja Guła

Trenerka Familylab
http://www.family-lab.pl/staff/alicja-gula/

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości