Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Porady

Niania i Mama w domu. 8 Sposobów na udaną współpracę

W dzisiejszych czasach mit Matki Polki która całkowicie poświęca się wychowaniu dzieci odchodzi w zapomnienie, a nowoczesne matki, także te pozostające w domu, starają się szukać równowagi między życiem Rodzinnym a samorealizacją. 

Współczesny Rodzic wie, że aby adekwatnie odpowiadać na potrzeby swoich dzieci, trzeba najpierw zadbać o własne zasoby. Z tego względu coraz więcej Rodzin decyduje się na zatrudnienie Niani w celu zapewnienie głównemu opiekunowi przestrzeni do zadbania o kondycję psychiczną i fizyczną. Ku radości psychologów jest to często podyktowane wzrastającą świadomością ojców, z jak ogromnym trudem i obciążeniem wiąże się  wychowywanie dzieci.

Jako Niania w wielu kwestiach musisz dostosować się do swojego pracodawcy, ważne jednak żebyś wiedziała, że to jak będzie wyglądać Twoja współpraca z Rodzicem w dużej mierze zależy również od Ciebie. 

Jak wiemy, każda relacja jest zmienna w czasie i wymaga zaangażowania obu stron, żeby była satysfakcjonująca. Niezależnie czy jest to relacja służbowa, czy prywatna cenne jest dostrzeganie perspektywy, potrzeb, dobrych intencji i wysiłków drugiej osoby. 

Poniższe założenia mogą być przydatne w budowaniu trwałej i satysfakcjonującej współpracy z Rodzicem:

Wspólne planowanie i tworzenie jednej drużyny

Pierwsze dni pracy są czasem wzajemnej obserwacji, weryfikacji pierwszych wrażeń, dla ciebie – poznawania domowych zwyczajów i zasad, a dla Rodzica-  twojego stylu pracy. Jest to także czas przekazywania ważnych informacji, kluczowych dla twojej pracy, dlatego warto trzymać się zasady: Kto pyta nie błądzi. Dla Rodzica będzie to sygnał twojego zaangażowania. Pamiętaj, że grasz z Rodzicem do jednej bramki, którą jest dobro i szczęście dziecka.

Ustalanie i modyfikowanie planu dnia w oparciu o potrzeby Rodzica

Codzienne aktywności dziecka dobieraj w odniesieniu do aktualnych potrzeb Rodzica. Uważne słuchanie Rodzica i obserwacja jego nastroju będą tu kluczowe. 

Dla przykładu gdy czujesz, że mama jest wyczerpana czy rozdrażniona – świetnie sprawdzi się dłuższy pobyt z dzieckiem poza domem, żeby mama mogła się zrelaksować.

Ciekawość drugiej osoby

Bądź interesującym rozmówcą. Rodzic chętniej będzie się spotykał z Nianią, z którą sam czuje się komfortowo i ma wspólne tematy do rozmowy. Interesuj się jego życiem, zapytaj jak się miewa, rozmawiaj na różne tematy. Często bywa tak, że młoda mama jest spragniona kontaktów społecznych, a Niania jest jedyną osobą dorosłą, z która Rodzic ma bliższy kontakt w ciągu dnia. Daj jej taką możliwość.

Powstrzymywanie się od oceny

Nie oceniaj decyzji wychowawczych Rodzica i nie udzielaj mu rad, dopóki Rodzic ciebie o to nie poprosi. Chyba, że twoje relacje z Rodzicem są już na tyle ugruntowane, że masz pewność, że swoją wypowiedzią nie urazisz  drugiej strony.

Kucie żelaza póki zimne, czyli znajdowanie przestrzeni do tego, żeby wyjaśniać sytuacje problematyczne

Tak jak w każdej pracy, także i w twojej będą  pojawiać się sytuacje trudne lub konfliktowe. Problematyczne kwestie dotyczące zarówno dziecka, jak i wzajemnej współpracy warto omawiać na bieżąco, nie zamiatając ich pod dywan. Niewyjaśnione sprawy zazwyczaj narastają powodując dyskomfort emocjonalny.

Nie dolewanie oliwy do ognia w sytuacjach konfliktowych

Warto pamiętać, że masz dostęp tylko do wycinka rzeczywistości, w której żyje Rodzic, pod którym mogą kryć się problemy małżeńskie, Rodzinne i zawodowe.

U Rodzica, który stale żyje w napięciu, nawet mały zapalnik może spowodować wybuch emocjonalny. Takimi zapalnikami mogą być np. spóźnienie, brak kontaktu telefonicznego podczas opieki nad dzieckiem, błędy żywieniowe. Aby nie doszło do eskalacji konfliktu, czego skutkiem może być zerwanie relacji, warto w trakcie wymiany zdań zastosować elementy komunikacji empatycznej:

Słyszę, że jesteś zdenerwowana, czy możemy  na spokojnie omówić sytuację, gdy emocje trochę opadną?  

To musiała być dla ciebie trudna sytuacja, gdy nie mogłaś się do mnie dodzwonić? Martwiłaś się czy wszystko u nas w porządku?

Gesty troski i zainteresowania w trudnych dla Rodzica sytuacjach

Bywa tak, że mama z którą rozpoczynasz współpracę jest już u kresu sił – przemęczona i wypalona. Może jej towarzyszyć poczucie winy czy wstyd, że nie daje sobie sama rady ze wszystkimi obowiązkami domowymi. Ważne jest to, żeby uświadamiać osobie, która przeżywa kryzys, że proszenie o pomoc jest adekwatnym sposobem radzenie sobie z trudną sytuacją. 

Miej na uwadze, że wiele mam małych dzieci cierpi na depresję poporodową, która może przybierać różne rodzaje np. ospałość, zobojętnienie emocjonalne, drażliwość. Depresja to choroba, a nie lenistwo czy złośliwa osobowość. Nawet jeśli nie rozumiesz zachowania mamy, postaraj się unikać jej oceniania. Wyciągnięcie pomocnej dłoni jest ludzkim odruchem w takiej sytuacji, pokazującemu Rodzicowi, że wasza relacja jest dla ciebie ważna.

Jeśli widzisz sygnały, że mama może być zagrożeniem dla siebie lub dziecka, nie wahaj się działać – skontaktuj się z drugim Rodzicem, a w sytuacjach nagłych z odpowiednimi służbami.

Zadbanie o siebie

Praca z ludźmi jest trudna, odpowiedzialna i wyczerpująca. Negatywne emocje, które możesz przeżywać w związku z nią, są naturalne i są w porządku. Mogą być wynikiem przemęczenia lub niezrealizowanych potrzeb. Zawsze warto szczerze porozmawiać z pracodawcą. Warto również po całym dniu pracy poświęcić nieco uwagi również swojej osobie. Codziennie znajdź chwilę, żeby zapytać samą siebie- czego dziś potrzebujesz, żeby poczuć się lepiej?Autorka:
Alicja Heering-Adamczewska, psycholożka i trenerka, pracująca w Ośrodku Naukowo- Terapeutycznym Ogrody Zmian w Warszawie. Prowadzi konsultacje rodzicielskie i wychowawcze dla rodziców, wspiera psychologicznie kobiety w okresie okołoporodowym oraz nastolatków. Współprowadzi także warsztaty oraz szkolenia dla rodziców  i nauczycieli przedszkolnych. Swoją pracę opiera na podejściu Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy Pracuje w języku polskim i angielskim, stacjonarnie oraz on-line.

Kontakt- ala.heering@gmail.comhttps://ogrodyzmian.pl/

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości