Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Niani

30 dobrych praktyk, które spowodują, że będziesz Nianią Roku!

Umycie rąk po wejściu do domu

Nie całowanie małych dzieci w rączki, ani okolice ust. Zapytać Rodzinę, o całowanie małych dzieci (czy w policzki/ główkę jest OK).

Dbanie o higienę, szczególnie kiedy opieka jest nad małym dzieckiem (chodzi o mycie rąk, ale też dbanie o czystość zabawek, którymi dziecko się bawi, kubka/ butelki na picie, itp.)

Dbanie o czystość miejsca pracy. O ile umowa z Rodziną nie zwiększa tego zakresu, każda opiekunka powinna zadbać o “porządek” w swoim miejscu pracy (chodzi o odkładanie naczyń po posiłkach swoich i dzieci do zmywarki/ zlewu. Czy przetarcie blatów po przygotowaniu posiłków. Także o odkładanie zabawek i książek na swoje miejsca po zakończeniu pracy). Rodzice chcieliby zobaczyć po powrocie do domu status Quo

Nie używanie zbyt intensywnych perfum. Najlepiej nie używanie ich wcale. Zdarzają się dzieci i Rodziny wrażliwe na zapachy i to przy dłuższej współpracy zaczyna przeszkadzać.

Przyjmowanie “feedbacku” od Rodziny, nie traktowanie tego jako atak, czy zarzut. Warto być wdzięcznym za feedback, gdyż tylko wtedy wiemy dokładnie, jakie są oczekiwania Rodziny. Jeśli zależy nam na długofalowej współpracy, to być otwartym na obustronną komunikację.

Dawanie “feedbacku”. Otwarcie komunikowanie Rodzinie, kiedy coś nie odpowiada, lub dostaje się za dużo zadań. Zdecydowanie Nianiu, warto po prostu nawiązać do podpisanej umowy i ewentualnie rozszerzyć obowiązki i pensje.

Bycie na czas – to jest bardzo ważne. Powodem, dla którego Rodzice zatrudniają Nianie jest często właśnie brak czasu. Jeśli Niania spóźni się, Rodzice spóźnią się do pracy, bądź innych obowiązków, co może być bardzo kłopotliwe. Oczywiście są sytuacje wyjątkowe, ale nie może być to normą. 

Nie zapraszanie gości podczas nieobecności Rodziców, o ile Rodzice nie wyrazili wcześniejszej zgody. Nawet szybkie i z pozoru niewinne spotkanie w domu rodziny, u której pracuje Niania podważa zaufanie do niej. 

Nie prowadzenie długich telefonicznych dyskusji w sprawach prywatnych. Wiadomo, ze każdy musi mieć możliwość odebrania ważnego telefonu, nie o tym tu piszemy. Chodzi o to, by nie “wisieć” na telefonie w tematach prywatnych. Najlepiej mieć telefon schowany i używać go tylko do komunikacji z Rodzicami dziecka

Nie angażujmy się  w swoje sprawy (internet, TV, telefon) podczas pracy. Unikajmy też długiego pisania z kimś przez telefon. Dobrą praktyką jest schowanie telefonu na czas pracy. Czas z dzieckiem, to czas całkowitego zaangażowania się w opiekę nad dzieckiem, nie pozwólmy by dziecko było zdane same na siebie. Wsłuchujemy sie w dziecko. 

Komunikacja z Rodzicami na temat tego co wydarzyło się w ciągu dnia. Warto ustalić z Rodzicami, czy taki “raport”, to jest coś , na co Rodzice będą czekać. Pewnie prawie każdy Rodzic będzie ciekaw, co wydarzyło się danego dnia, np.: co dziecko robiło, co jadło, czy miało apetyt, czy spało i ile, jaki miało nastrój i czy jest praca domowa do skończenia. Warto opowiedzieć Rodziców o powyższym podczas osobistej rozmowy, zostawić notatkę lub przez telefon. 

Zachowanie ostrożności z dzieckiem to jedno z kluczowych odpowiedzialności Niani – na drodze, w domu, podczas spaceru czy zabawy w parku. Jeśli Niania jest odpowiedzialna za odbieranie dziecka z przedszkola, czy ze szkoły, w samochodzie zawsze należy pamiętać, by przewozić dziecko w foteliku w bazie lub w foteliku przypięte pasami i jechać ostrożnie. Warto mieć ukończony Kurs udzielania pierwszej pomocy niemowlętom i dzieciom – nigdy nie wiadomo kiedy wiedza ta się przyda, a w sytuacjach kryzysowych trzeba będzie zachować zimną krew. Prawdopodobnie Rodzice będą prosili o okazanie certyfikatu.

Spożywanie posiłków u Rodziny – warto ustalić, czy Niania przynosi wcześniej przygotowane posiłki, czy można w ciągu dnia korzystać z jedzenia Rodziny.

Kreatywne spędzanie czasu – bądźmy dla dziecka inspiracja i wyciągnijmy je w świat kreatywności  – warto ustalić z Rodzicami, w jakim zakresie Rodzice tego oczekują. Starajmy trzymać się dziecko z daleka od bajek w telewizorze, tablecie czy komórce. Opiekujemy się dzieckiem włączając dużo ciekawych aktywności, które są dostosowane do wieku dziecka. Zawsze warto dziecku poczytać, wyjść na spacer, na plac zabaw, być może klubiku, czy nawet kawiarni z sala zabaw, aby zadbać o interakcje z innymi dziećmi. Warto zaprosić dzieci do zabawy ze sztuka, do zabaw manualnych, wymagających zaangażowania i skupienia, które w tym samym czasie są stymulujące dla mózgu. Pamiętajmy, że każde z tych aktywności warto przedyskutować z Rodzicami i dostać ich „zielone światło”. 

Zaniechanie używek, typu papierosy, alkohol, czy narkotyki – to jest oczywista oczywistość, ale zdarza się, że osoby palące tuż przed wejściem do dziecka gaszą papierosa i niestety unoszący się zapach może odstraszyć Rodzinę

Dawanie znać Rodzicom, jeśli plany ulęgają zmianie, np. jeśli dziecko miało pojechać na dodatkowe zajęcia, ale nie pojechało.

Wychodzenie z dzieckiem z domu powinno być każdorazowo zatwierdzane przez Rodziców

Robienie zdjęć dziecku i zamieszczanie w social media tylko za zgodą Rodziców

Zachowanie dyskrecji – to bardzo istotny element bycia Niania. Spędzając wiele godzin tygodniowo z dzieckiem lub nawet całą Rodziną, Niania wcześniej, czy później będzie świadkiem wielu prywatnych i intymnych sytuacji – wiedza na ten temat powinna zostać z Nianią.

Unikanie negatywnego wypowiadania się o poprzednich pracodawcach i ogólnie o innych,

Trzymamy swoje nerwy na wodzy, nie pozwalamy, by nas zdominowały. Nie krzyczymy na dziecko, nie stosujemy przemocy fizycznej. 

Złe zachowanie dziecka – ustalić z Rodzicami, kiedy możemy mówić, że zachowanie dziecka jest złe i poprośmy ich o doradzenie, jak takie zachowania traktować. W wychowywaniu warto być konsekwentnym., Niania powinna powielać te same reakcje, które stosują Rodzice.

Nie dawajmy żadnych leków dziecku bez uzgodnienia tego z Rodzicami

Jedzenie dla dziecka – postępujmy zgodnie z decyzja Rodziców, którzy mogą nie chcieć, by ich dziecko jadło słodycze czy fastfoody. Ważniejszy aspekt to temat alergii pokarmowych, który zdecydowanie powinnyśmy przegadać z Rodzicami dziecka. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dziecko może coś zjeść, lepiej odmówić dziecku i zapytać Rodziców przy najbliższej okazji.

Zapoznaj się z zasadami panującymi w domu

Nie przekraczajmy zaufania Rodziców dziecka – zachowania jak korzystanie z domowego komputera, otwieranie szafek czy szuflad itp. jest nieakceptowalne

Nie odwołuj przyjścia do pracy w ostatnim momencie, bo Rodzice po prostu nie dadzą rady znaleźć tak szybko zastępstwa. Oczywiście zdarzyć się mogą sytuacje kryzysowe, wypadki czy choroba. 

Jeśli jesteś chora, pod żadnym pozorem nie przychodź do pracy. Daj znać Rodzinie jak szybko się da. Jeśli pracujesz przez Agencje, prawdopodobnie Agencja znajdzie kogoś, kto Cię zastąpi. Jeśli pracujesz bez Agencji, może uda Ci się polecić Rodzinie kogoś zaufanego na czas Twojej choroby / nieobecności.

Jeśli chcesz rozstać się z Rodziną, powiedz o tym wcześniej, dając Rodzinie czas na znalezienie nowej Niani. Daj czas także dziecku, żeby przyzwyczaiło się do myśli, że odchodzisz.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości