Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Porady

Rozstania i wspieranie dziecka w smutku

Rozstania i wspieranie dziecka w smutku

Rozstania dziecka z rodzicami mogą być trudnym emocjonalnie momentem nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych.

Ważne żeby:

  • dobrze się do tego przygotować 
  • zaopiekować emocje dziecka 
  • stworzyć odpowiednie warunki przy pożegnaniu

 W dobrym przygotowaniu pomoże nam wcześniejszy wywiad z rodzicami. Warto zapytać czy dziecko już zostawało pod opieką innych osób. Jak reagowało na rozstania, jakie zachowania dorosłych mu pomagały? Jak rodzice chcieliby żeby takie rozstanie wyglądało i czy czegoś się obawiają? Ważnym pytaniem jest czy rodzice są gotowi na rozstanie w płaczu, jeśli takowy się zdarzy po stronie dziecka. Warto zaznaczyć, że płacz zawsze jest trudnym momentem ale nie zawsze jest złym objawem u dziecka w takiej sytuacji, może być naturalnym bezpiecznym wyrażeniem smutku.

Rolą niani przy rozstaniach jest zaopiekowanie emocji dziecka. Żeby to zrobić trzeba być gotowym na ich przyjęcie, w tym także np. złości i smutku wyrażonego płaczem. Ważne żeby dziecko mogło wyrazić swoje emocje: nie mówimy: „nie płacz mama zaraz wróci” czy „przestań krzyczeć”, nie rekomendujemy włączania bajki ani proponowania smakołyków żeby uspokoić dziecko. Wspierające dla dziecka będzie gdy nazwiemy co przeżywa, zaznaczymy że widzimy/ rozumiemy jego emocje, /zapewnienie, że jest bezpieczne a później potowarzyszymy w przejściu przez sytuację np: widzę że płaczesz/krzyczysz bo chciałbyś być z mamą… rozumiem że Ci smutno/że się złościsz…Mama potrzebowała wyjść ale wróci, …ważne jest TOWARZYSZENIE w emocjach (przytulanie jeśli dziecko się zgadza/potrzebuje i nazywanie emocji) i delikatne wsparcie w przechodzeniu z emocji do atrakcyjnych czynności zabawowych.

Ważne aby przekazem (niekoniecznie werbalnym) dla dziecka od obydwu dorosłych stron była informacja, że jest to sytuacja bezpieczna , może być trudna ale jest BEZPIECZNA. Ważne żebyśmy my to czuli, bo dzieci czytają z ciała.

Odpowiednie warunki przy pożegnaniu to przede wszystkim wygospodarowany na nie czas. 

Warto ustalić z rodzicami aby niania przychodziła trochę wcześniej a nie przy samym wyjściu rodziców (przynajmniej na początku). Dzieci zazwyczaj potrzebują oswoić się z obecnością niani zanim rodzice znikną. Dobrze aby rodzic także nie był w pośpiechu czyli miał w zapasie kwadrans na wypadek gdyby okazało się, że danego dnia dziecko potrzebuje większego wsparcia przy rozstaniu.

Dziecko czuje się bezpiecznie jeśli może ufać dorosłym i jeśli sytuacja jest przewidywalna. Zatem rekomendujemy żeby rodzic przygotował dziecko na rozstanie. Opowiedział mu co będzie się działo i nie wychodził po cichu tylko spokojnie się żegnał.  

Autorka:
Katarzyna Jeruzalska, Opiekunka w Żłobku Zielona Wieża.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości