Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Niani

Jak zrobić dobre wrażenie podczas spotkania o pracę z Rodziną?

Pierwsze 5 minut

Jeśli już doszło do zaplanowania spotkania z Rodziną, to serdecznie Ci gratulujemy, bo to oznacza, że spośród wielu Profili Niań, Twój profil urzekł Rodzinę i chcą Cię poznać. Oznacza to także, że już przeszłaś do kolejnego etapu rekrutacji i jesteś coraz bliżej otrzymania propozycji pracy! 

To spotkanie na żywo to szansa na poznanie się wzajemne i na zrobienie dobrego wrażenia. Pamiętajmy, że Rodzina szuka Idealnej Niani dla swojego Dziecka, będzie im zależało, by osoba miała nie tylko doświadczenie, ale otoczyła Dziecko troską i zainteresowaniem. Kluczowe jest, by wypaść dobrze, a żeby to zrobić warto pamiętać o poniższych wskazówkach:

Miejsce spotkania / rozmowa

Zawsze sugerujemy, by pierwszym kontaktem była rozmowa telefoniczna, podczas której już wiele się o sobie możemy dowiedzieć. Wiele można usłyszeć między wierszami. W czasach Civid – 19 nie jest łatwo się spotkać, więc warto przeprowadzić rozmowę przez dowolny komunikator – messenger, whatsapp, skype, zoom etc. Da nam to także szanse zobaczenia się.

Poza rozmowami telefonicznymi czy przez komunikatory, zalecamy jednak, by doszło do co najmniej jednego spotkania w obecności dziecka w domu Rodziny, żeby Niania zapoznała się ze swoim miejscem pracy. Jeśli natomiast Niania ma opiekować się dzieckiem w swoim domu, to wtedy spotkanie powinno odbyć się w jej miejscu zamieszkania. Jeśli nie jesteś pewna i czujesz, że chciałabyś spotkać się ponownie, by wyjaśnić jakieś kwestie, doprecyzować, zadać dodatkowe pytania, czy po prostu przebywać z Dzieckiem, nie boj się o tym powiedzieć i zaproponuj kolejne spotkanie. Absolutnie nie spiesz się z decyzją. 

Bądź na czas!

Pod żadnym pozorem nie możesz spóźnić się na rozmowę, ponieważ nawet z najlepszymi kwalifikacjami możesz przekreślić swoje szanse na pracę. Będziesz postrzegany jako osoba lekceważąca zadania lub taka, która nie potrafi zaplanować prostych rzeczy. Postaraj się być 10 min wcześniej, by na spokojnie odetchnąć przed wejściem. Jeśli się spóźnisz, już na wstępie będziesz zestresowany i początek spotkania może nie wypaść dobrze. Jeśli okaże się, że będziesz spóźniony, uprzedź o tym dzwoniąc lub wyślij smsa. Warto dzień przed spotkaniem sprawdzić połączenie, by wiedzieć ile czasu zajmie Ci dojazd na miejsce spotkania.

Powitanie

Dużą rolę odgrywa pierwsze spojrzenie w oczy. Uśmiech, otwartość i kontakt wzrokowy są tu niezwykle ważne. Także uścisk dłoni jest jedną z naszych najważniejszych i najbardziej podstawowych form komunikacji. Słaby uścisk dłoni może zmniejszyć szanse na zdobycie pracy. Pewny i silny uścisk dłoni kojarzy się z osobą stanowczą, otwartą i zdecydowaną. Potrząsnąć ręką można tylko raz. W trakcie rozmowy to gospodarz spotkania pierwszy podaje rękę. Nie ma tu znaczenia płeć ani wiek.

Dobry ubiór to podstawa!

Wygląd to element, którym najłatwiej operować i najłatwiej wywołać takie wrażenie, na jakim nam zależy. Na spotkanie warto ubrać się wygodnie, gdyż ubranie nie może krępować ruchów podczas zabawy z dzieckiem. Jednakże ubranie ma być schludne i robić dobre wrażenie.

Bądź przygotowana na pytania od Rodziców

Pytań od Rodziców będzie dużo. Będą prawdopodobnie pytać niemal o wszystko. Warto przygotować się i poćwiczyć odpowiadanie na standardowe pytania o doświadczenie, kursy, referencje, tematy wokół dzieci. Warto odpowiadać płynnie, spokojnie, uczciwie i zachować z rozmówcą kontakt wzrokowy. Kontakt wzrokowy jest ważny nie tylko w trakcie powitania, ale podczas całej rozmowy, wtedy łatwiej zdobywa ich sympatię rozmówcy. Kontakt wzrokowy sygnalizuje też uwagę i skupienie na temacie. Gdy ktoś patrzy nam w oczy, mamy poczucie, że to co mówimy jest istotne.

Przygotuj sobie pytania do Rodziców

Ważne, żeby nie bać się zadawać pytań i dopytywać o wszystkie szczegóły pracy. Jest to istotne, żeby nic Cię w przyszłości nie zaskoczyło i żeby współpraca mogła się dobrze ułożyć. 

Zadawanie pytań pokazuje też Rodzicom, ze jesteś szczegółowa, dociekliwa i traktujesz pracę poważnie, a przede wszystkim, że jesteś zainteresowana poznaniem ich Rodziny, Dziecka i panujących u nich zasad. Koniecznie zobacz naszą listę pytań, które warto zadać Rodzinie

Koniecznie poproś o chwilę z Dzieckiem

Spróbuj wejść z Dzieckiem w interakcje, oczywiście w obecności Rodziców. Spróbuj do niego dotrzeć, pobawić się lub po prostu pobyć. W międzyczasie spróbuj dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej. To pomoże Ci podjąć decyzje, czy chciałabyś się podjąć tej pracy. 

“Praca domowa” po spotkaniu z Rodziną

Warto uporządkować sobie wszystko, co zostało powiedziane i ustalone na spotkaniu – posłuży Ci to do spisania umowy, a dzięki temu tez o niczym istotnym nie zapomnisz.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości