Znajdź to, czego potrzebujesz

Znajdź to, czego potrzebujesz

Dla Niani

Co warto ustalić podczas spotkania z Rodzicami?

Warto Ustalić szczegóły

Kiedy już doszło do spotkania z Rodzicami Dziecka, warto ustalić jak najwięcej szczegółów przyszłej współpracy, aby spodziewać się jak najmniej niespodzianek po podjęciu pracy. 

W standardowej umowie pomiędzy Rodzicami a Nianią, będzie już całkiem sporo informacji, na które zgadzają się obie strony. Im więcej szczegółów dopiszemy do umowy, tym lepiej dla nas. Kwestie, na które na pewno warto zwrócić uwagę są wyszczególnione poniżej.

Ustalenie czasu pracy

Doprecyzuj czas pracy. Ile godzin dziennie i czy Rodzina oczekuje dodatkowo wsparcia w weekendy czy wieczory. Jeśli podejmujesz pracę na pełen etat, to upewnij się, że rozmawiacie o 8 godzinnym dniu pracy. Rodziny często oczekują od nich pracy przez 9 godzin dziennie. Jest to związane z tym, że oboje Rodziców pracują po 8 godzin dziennie plus czas na dojazdy. Jeśli to jest dla Ciebie OK, to podejmij pracę za określone z góry wynagrodzenie. Jeśli nie chcesz  przekraczać 8 godzin pracy dziennie, to powiedz to przed podjęciem współpracy, bo prędzej czy później to być dla Ciebie uciążliwe. Warto także ustalić dokładne godziny pracy, czy jest to 7-15, czy 8-16, a może 9 – 17? Warto także zapytać, czy Rodzina będzie oczekiwać dyspozycyjności Niani na wyjazdach wakacyjnych.

Przesunięcie Czasu pracy z winy Rodziców – Kto był Niania, ten wie, że czasem zwykłe i wcześniej ustalone godziny pracy ulegają przesunięciu. 

W sytuacjach wyjątkowych, może to być korek na ulicy, wypadek drogowy, kiedy to Rodzice nie mogą dojechać do domu na czas, by przejąć obowiązki do Niani. Niania w takim wypadku powinna być gotowa, by zostać w domu do przyjazdu Rodziców, by nie zostawić dzieci bez opieki. Ważne jest, by jasno określić w jaki sposób będzie ona wynagradzana za taki dodatkowy nie zaplanowany czas,

Rodzice powinni z wyprzedzeniem prosić Nianie, by została dłużej któregoś dnia. Jeśli Rodzicom zdarza się często tego nie robić i stawiają Nianie przed faktem dokonanym, warto z nimi o tym porozmawiać,

Praca wieczorem / w nocy – niektóre Nianie opiekują się dziećmi w nietypowych godzinach – warto ująć to w umowie, ile takich wieczorów i nocy może się zdarzyć oraz w jaki sposób Niania będzie za to wynagradzana.

Przesunięcie godzin pracy z winy Niani – warto ustalić w jaki sposób i kiedy Niania odrobi czas

Wynagrodzenie

Kwestia wynagrodzenia powinna być od początku klarowna. Nie dopuszczaj do niedomówień. Miej z góry ustaloną kwotę i uzgodniony sposób płatności czy to będzie tygodniowo (co jest często stosowane kiedy ktoś pracuje dorywczo), lub miesięcznie. W gotówce, czy przelewem na konto. Jeśli jest to jednorazowa opieka nad Dzieckiem to dniówka. Ważne jest także ustalenie kiedy pieniądze mają być przekazane.

Upewnij się z Rodziną czy mówicie o kwocie Brutto czy Netto. 

Jeśli podejmujesz pracę na pełen etat z wynagrodzeniem miesięcznym, to miej w pamięci to, że liczba godzin pracujących w miesiącach jest różna, co sprawi, że pomimo, że miesięczna kwota będzie ta sama, to Twoja stawka godzinowa będzie różna w zależności od miesiąca.

Kwestia wynagrodzenia połączona jest z formą zatrudnienia. Umawiając się na wynagrodzenie upewnij się czy mówicie o kwocie do ręki, czy brutto. Czy Rodzina podpisze z Tobą umowę o pracę, zlecenie, czy o dzieło. Czy składki zdrowotne, chorobowe i ZUS będziesz musiała sama odprowadzać.

Zakres obowiązków

Pewnie każdy wie, czym zajmuje się Niania, ale naprawdę warto to dokładnie przegadać z Rodzicami Dziecka, aby wszyscy wiedzieli, na co się zgadzają. My jesteśmy za totalnym skupieniu się na Dziecku, ale z doświadczenia wiemy, że często Rodzice niekiedy oczekują więcej wsparcia od niań.  Jak wiecie bywają różne dzieci, są takie które dużo śpią w ciągu dnia. Albo chodzą na zajęcia przygotowawcze do przedszkola, więc Rodziny chcą by Niania dodatkowo odkurzyła, czy przygotowała posiłki. Ustal z Rodziną na wstępie, które z poniższych będą częścią umowy:

Opieka nad Dzieckiem i w jakim zakresie

Czy Rodzice chcą, by wychodzić raz dziennie na spacer, czy w miarę pogody spędzać większość czasu na dworze. Czy Rodzice oczekują jeżdżenia z Dzieckiem na basen, czy zajęcia typu gordonki, lub przygotowawcze do przedszkola. Jeśli tak, to w jaki sposób powinnaś z Dzieckiem się przemieszczać. Spacerem, komunikacją miejską, czy samochodem. To może wydawać się błahostką, ale uwierz nam, robi różnicę Rodzicom.

Przygotowywanie posiłków

Czy chodzi o przygotowanie drobnych posiłków jak kaszka, naleśniki, owsianka. Czy Rodzina oczekuje byś przygotowywała dla Dziecka samodzielnie obiady, czy jedynie podgrzewała wcześniej już przygotowane. Jeśli Rodzina oczekuje byś gotowała obiady, to upewnij się, czy chodzi o gotowanie tylko dla Dziecka, czy dla całej Rodziny. 

Pranie. Upewnij się, czy chodzi jedynie o dopilnowanie pralki i ewentualnie przełożenia rzeczy do suszarki. Jeśli wykonywania prania podczas opieki nad Dzieckiem jest dla Ciebie OK, to upewnij się czy Rodzina nie oczekuje też prasowania i składania ubrań do szaf. Temat niby błahy, ale przy dzieciach codziennie jest kupa prania, więc jeśli się zgadzasz to raczej będzie to częsty obowiązek. 

Sprzątanie

Jeśli wyrażasz zgodę na pomoc w sprzątaniu, to upewnij się czego dokładnie Rodzina będzie od Ciebie oczekiwać. Czy chodzi o utrzymanie porządku w obszarze bycia z Dzieckiem. Czy chodzi o rozpakowywanie zmywarki i zapakowanie? Czy odkurzanie całego mieszkania? Czy wyrzucanie śmieci? Czy mycie łazienek? Jeśli zgadzasz się mieć w obowiązkach też sprzątanie, to dobrze jest ustalić szczegółowo co wchodzi w zakres sprzątania i co jeśli Dziecko ominie drzemkę któregoś dnia. Ważne jest przede wszystkim dobro Dziecka, zatem upewnij się, że te dodatkowe obowiązki nie są zbyt czasochłonne. Zazwyczaj Rodziny oczekują po prostu utrzymania czystości w obszarze Dziecka, czyli sprzątnięcie zabawek, odstawienie naczyń do zmywarki po posiłkach, przetarcie blatu kuchennego.

Robienie zakupów

Zazwyczaj Rodziny oczekują by opiekunka informowała o kończących się produktach. Często oboje Rodziców są aktywni zawodowo i pracują po 8 godzin dziennie, co w większości przypadków sprawia, że w domu zjadają jedynie kolacje, lub śniadania. Jeśli np. w tygodniu przygotowując posiłki dla Dziecka skończyłaś jakiś produkt, to po prostu poinformuj Rodzinę. Możesz to robić zapisująć produkty do kupienia na kartce i informując Rodzinę o tym. Zapisuj wszelkie artykuły, które kończą się chemiczne i spożywcze, jak chusteczki higieniczne, czy artykuły do pielęgnacji maluszka. Rzadko kiedy Rodziny oczekują, by opiekunka podczas opieki nad Dzieckiem robiła fizycznie zakupy. Jeśli już to ewentualnie podczas gdy Dziecko jest na jakichś dodatkowych zajęciach. Miej to jasno zdefiniowane już podczas rozmowy wstępnej, by potem nie było nieporozumień. Rzecz jasna, że podczas spaceru z Dzieckiem zdarzać się mogą sytuacje, że kupisz jakiś napój, albo przekąskę dla Dziecka. Upewnij się z Rodziną czy to jest dla nich OK. 

W żadnym wypadku nie podejmuj samodzielnie decyzji jeśli chodzi o zakup zabawek czy książek dla Dziecka. Konsultuj chęć zakupu zawsze z Rodziną. Uprzedź wcześniej o chęci kupienia jakiegoś przedmiotu, dowiedz się czy Rodzina na to się zgadza i kto ponosi koszt zakupu. Nie stawiaj Rodziny w sytuacji, kiedy przedstawiasz im rachunek za zakup jakiegoś przedmiotu oczekując zwrotu pieniędzy.

Odbieranie Dziecka ze szkoły

Poproś o grafik zajęć Dziecka i ustal czy zakres obowiązków to jedynie odprowadzenie i pozostawienie Dziecka pod opieką któregoś z Rodziców? Czy odebranie Dziecka ze szkoły i spędzenie z nim czasu do powrotu któregoś z Rodziców. Jeśli rodzic zainteresowany jest tym drugim wariantem, to doprecyzuj jak rodzic chciałby by Dziecko spędziło ten czas. Czy na zabawie, czy na spacerze dłuższym, czy na odrabianiu lekcji i nauce?. Czy do zadań też będzie należało podanie posiłku Dziecku? Zawsze podchodź do obowiązków kompleksowo. 

Odrabianie pracy domowej

Upewnij się, czy Rodzinie wystarczy, że będziesz dostępna dla Dziecka i gotowa pomóc w odrabianiu zadań domowych? Czy oczekują, że będziesz nauczać Dziecka konkretnego przedmiotu, z którym Dziecko ma trudności. To ważne, by potem nie okazało się, że po odebraniu Dziecka, czekając na rodzica Ty i Dziecko męczycie się nad jakimś przedmiotem.

Liczba dzieci do opieki

Zazwyczaj wiadomo ile jest dzieci w Rodzinie do opieki. Warto jednak zapytać, czy nie zdarza się, że do Rodziny dołącza co jakiś czas Dziecko z poprzedniego związku jednego z Rodziców. Nawet jeśli opieka nad takim Dzieckiem nie będzie wliczona w zakres obowiązku pracy, to warto o tym wiedzieć, bo pojawienie się dodatkowego Dziecka w rodzinie zmienia całkowicie układ i rozkład energii. Warto być na to przygotowanym.

Czas na jaki jest zawarta umowa oraz warunki odstąpienia dla każdej ze stron

Są też Rodziny, które mają bardzo mocno zdefiniowany sposób wychowania i opieki nad swoim Dzieckiem i oczekują od Niani podporządkowania się temu i podążania za ich wyborami dla Dziecka. Kluczowe dla dobrej współpracy jest poznać jakim typem jest Rodzina i w zależności od tego dostosować swoje zachowanie. 

Oczekiwania Rodziny co do wychowywania dziecka

Warto tutaj bardzo dokładnie wsłuchać się w Rodzinę i zrozumieć ich oczekiwania, gdyż nie zrozumienie tego najważniejszego tematu na początku, może skutkować w nieporozumieniach w przyszłości i ewentualną utratą pracy. Są Rodzice, którzy będa chcieli bardzo polegać na Niani, dla których Niania ma stanowić drogowskaz. Takie Rodziny będą radzić się Niani w wielu kwestiach i polegać na jej opinii i zdaniu. 

Warto zadać otwarte i jasne pytania w tej kwestii, jakie oczekiwania ma Rodzina. Czy np chce byśmy całkowicie planowały co i kiedy dziecko je, w jaki sposób nastąpi odpieluchowywanie itp. Czy Dziecko spi w dzien i jak długo. W jakim pomieszczeniu Rodzice oczekują, że dziecko będzie spędzać czas z Niania? Czy jest to wydzielony pokój dziecka, czy może tylko strefa w pokoju głównym? Czy Rodzice pracują w domu? Jeśli tak, to czy pracują w oddzielnym pomieszczeniach? Wiadomym jest, że czasem, jest ciężko zająć się dzieckiem i skupić jego uwagę, kiedy w  pobliżu jest ukochana mama. Mama zawsze będzie dla dziecka kimś najatrakcyjniejszym. 

Informacje o Dziecku, o Rodzinie

Kluczowe jest poznanie jak najwięcej szczegółów o Dziecku, gdyż musimy wiedzieć , czy jesteśmy w stanie się nim zająć. Taka wiedza jest kluczowa, gdyż mając troszkę gorsza formę fizyczną moze byc nam ciezko nadążyć za aktywnym dzieckiem.

Autor
Redaktor Główny
Wiadomości